fbpx

156 – Kada se koristi would

by | May 15, 2024

Nauči četiri situacije u kojima se koristi would uz primere rečenica koje imaju tu reč.

Preslušaj epizodu ispod i nauči:

Zanima te više o onlajn školi English Lane? Klikni ovde da saznaš više.

Transkript (samo informativno, može sadržati slovne i druge greške):

U ovoj lekciji naučićeš četiri situacije u kojima ćeš upotrebiti reč would na engleskom.

Moje ime je Zorana Radović. Ja sam profesor engleskog jezika i osnivač onlajn škole English LaneOvo što slušaš je English Lane podkast gde pričam o korisnim savetima i lekcijama za učenje engleskog jezika.

Ovo je epizoda broj 156 i u ovoj epizodi pričaću o tome kada, u kojim situacijama se koristi would. 

Pre nego što počnemo sa tim situacijama vrlo je bitno da zapamtiš da ovo nije tema koju ćeš toliko detaljno učiti na početnom nivou, odnosno u ovoj lekciji pomenuću i neke konstrukcije koje se ne uče na početnom nivou.

Zato je bitno da imaš to u vidu ako si na početnom nivou. Jedna od ovih upotreba će ti biti poznata i to je nešto što ćeš koristiti na početnom nivou, a ove ostale su nešto što ćeš koristiti kasnije.

Svakako ti savetujem da ukoliko želiš, slušaš ovu epizodu i probaš da obratiš pažnju na primere i reči, odnosno izraze koje prepoznaješ u njima.

Ukoliko si na srednjem ili naprednijem nivou, ova epizoda će ti biti izuzetno korisna jer će ti skrenuti pažnju na četiri upotrebe gde ćeš koristiti would i to je nešto što je bitno da zapamtiš jer će ti pomoći da na pravilan način upotrebiš ovakve konstrukcije.

Pre nego što krenemo sa situacijama, would je prošlo vreme od will i ne postoji jednostavan način da prevedeš ovu reč, odnosno vrlo često zavisi od situacije gde se koristi ta reč, kako ćeš je prevesti i kako će se ta reč uklopiti u samu tu konstrukciju.

Zato krenimo od prve situacije. Prva situacija je da koristiš would da pričaš o prošlosti. Ovo je nešto što je veoma važno kada želiš da pričaš o prošlosti.

Na početnom nivou ćeš učiti vreme past simple i to je nešto što ćeš često koristiti da pričaš o prošlosti.

Međutim kako napreduješ sa učenjem videćeš da postoje još načina da pričaš o prošlosti osim vremena paste simple,  a jedan od njih je korišćenjem ove reči would. 

Poslušaj primer rečenice i odmah ćeš videti kako izgleda ta upotreba.

When we were kids, we would play for hours in the garden. 

Kada smo bili deca igrali bi se satima u bašti. Ovo je nešto što koristiš kada prepričavaš događaje, odnosno pričaš o nečemu što više nije tako, dakle nešto što se dešavalo u prošlosti i možda i ponavljalo ali se ne dešava u sadašnjosti i to je ovo would play, igrali bi se satima.

Zapamti da umesto ovog would play možeš upotrebiti i paste simple da pričaš o prošlosti.

Dakle može biti when we were kids, we played for hours in the garden. Vrlo je mala razlika u značenju i ovo would zapravo želi da istakne da je to nešto što se ne dešava sada i da naglasi tu činjenicu.

Sledeća, druga situacija u kojoj ćeš koristiti would je indirektni govor. U engleskom kada koristiš indirektni govor a uvodni glagol je u prošlom vremenu, tada dolazi do slaganja vremena.

Sada ovo možda deluje suviše komplikovano kada ovako izgovorim jer takvo je pravilo, ali zapamti da kada koristiš indirektni govor i prvi uvodni glagol, to jest glagol koji uvodi indirektni govor, kada je on u prošlom vremenu, onda dolazi do slaganja vremena i tada will prelazi u would. 

Poslušaj primer rečenice, odmah će ti biti jasnije:

I will help you.

Ovo je direktni govor kada neko kaže ja ću vam pomoći. I will help you. 

E sada, kada želiš da prepričavaš događaje odnosno da koristiš indirektni govor, možeš početi rečenicu glagolom koji je u prošlom vremenu i tada će biti recimo on je rekao da će nam pomoći.

Na engleskom će to biti he said, on je rekao i to je prošlo vreme past simple. 

Kada je to slučaj, kada je prošlo vreme said, onda u nastavku rečenice mora da bude slaganje vremena i tada neće biti sada will nego će biti would.

Cela rečenica u indirektnom govoru glasi:

He said he would help us. 

Znači imamo he said, to je nešto što uvodi indirektni govor i to je uvodni glagol, ovo said i umesto onog will help u direktnom govoru, sada će u indirektnom govoru biti would help. 

Indirektni govor je posebna gramatička lekcija i kada učiš engleski jezik učićeš detaljno o tome kako se koristi, u kojim situacijama i koja pravila važe za indirektni govor.

Ovo je zapravo samo jedno od pravila koje sam ja navela kada dolazi do slaganja vremena. Ima tu još puno toga da se uči i to je nešto što ćeš učiti na kursu koji pohađaš jer je programom obuhvaćeno da se uči indirektni govor i sve ono što je neophodno.

Tebi je sada bitno da zapamtiš da je would reč koju ćeš koristiti u indirektnom govoru i bićeš u situaciji da kada želiš da upotrebiš will u direktnom govoru, u indirektnom govoru ta reč will prelazi u would.

Prelazimo na sledeću situaciju u kojoj ćeš koristiti would i ovo je takođe nešto što se ne uči na početnom nivou, a u pitanju su uslovne rečenice.

Kada pričamo o reči would, tu reč koristiš kod uslovnih rečenica i to kod drugog i trećeg tipa uslovnih rečenica.

Odmah ću ti dati prvo jedan primer da možeš da razumeš o čemu se tu radi, kakve su to rečenice, a onda ću ti skrenuti i pažnju na to would. Rečenica glasi:

If I had seen him, I would have told him that. 

Da sam ga videla, rekla bih mu to. Ovo would have told je rekla bih mu to. To je nastavak rečenice gde je upotrebljeno would i to je deo uslovnih rečenica.

Dakle u prvom delu imamo uslov i onda u nastavku imamo šta bi se desilo da je taj uslov ostvaren.

Ovo što pominjem da postoji uslov i da li je uslov ostvariv ili ne, to je nešto što ćeš učiti kada učiš uslovne rečenice.

Naravno, postoje posebna pravila kako se grade uslovne rečenice, odnosno koja se vremena tu koriste, ali bitno je da zapamtiš da je would često deo ovakvih rečenica.

Ne mora da bude. Postoje još neki načini kako se može nastaviti ova rečenica, ali bitno je da zapamtiš da would koristiš u drugom i trećem tipu uslovnih rečenica, ne u prvom i to je nešto što ćeš videti naravno kada učiš.

U ovom slučaju posle would upotrebljeno je have told. Znači ceo izraz je would have told. 

Sada već vidiš da postoje situacije u kojima koristiš would i da je ovo nešto što ćeš učiti kako napreduješ sa učenjem. Vrlo je važno da razumeš svaku od ovih konstrukcija pojedinačno, da možeš da razumeš i kako se koristi would u takvim rečenicama, a i generalno kako se uopšte takve rečenične konstrukcije koriste, odnosno kako da ih primeniš kada treba da pričaš na engleskom.

To je nešto što je bitno da kada učiš engleski da zaista to sve dobro razumeš.

Dolazimo i do četvrte, poslednje upotrebe kada je u pitanju would. Ovo je nešto što će ti biti poznato od početnog nivoa.

Dakle, nešto što je veoma korisno kada učiš engleski jezik. Videćeš da postoje opet načini da izbegneš ovo would ako želiš, ali je vrlo bitno da razumeš da je would važna reč kada želiš da pričaš na engleskom i to je u situaciji kada želiš da zvučiš ljubazno.

Dakle, ukoliko želiš da zvučiš ljubazno na engleskom kada pričaš i želiš da se nekome obratiš na takav način, koristićeš would. 

Dakle, ukoliko želiš da zvučiš ljubazno na engleskom kada pričaš i želiš da se nekome obratiš na takav način, koristićeš would. Share on X

Poslušaj odmah primer rečenice:

I would like a cup of tea. 

Želela bih šolju čaja. Ovo je rečenična konstrukcija koja zna da zbuni mnoge na početnom nivou, pre svega zato što zvuči suvišno onako, zato što naučiš recimo want, želeti i onda možeš da kažeš I want a cup of tea, želim šolju čaja.

Ali imaj u vidu da kada koristiš would na engleskom, tada zvučiš ljubazno i učtivo i to je vrlo važno u situacijama kada želiš da ostaviš takav utisak.

Zato je bitno da razumeš i to naravno od početnog nivoa a i dalje kako napreduješ sa učenjem engleskog, bitno je način na koji nešto kažeš.

Ne samo reći to na engleskom, već videćeš da postoje razni načini da se izraziš, a ovo je upravo jedna situacija gde je bitno da razumeš da postoji velika razlika da li ćeš reći I want a cup of tea ili I would like a cup of tea. 

Druga rečenica, ova gde je upotrebljeno would je nešto što zvuči mnogo ljubaznije i često se koristi i u formalnijim situacijama i zapamti da would koristiš kada želiš da zvučiš ljubazno.

Ovakvi detalji su veoma važni kada učiš engleski jezik i vrlo je bitno da razumeš razlike kada je u pitanju izražavanje na engleskom, odnosno kako možeš sve da kažeš nešto na engleskom.

Čak i ako si na početnom nivou, nemoj nikada da te zbunjuje to što postoji više načina da kažeš nešto na engleskom, jer učićeš uvek i razlike kada je u pitanju to značenje, odnosno kada ćeš koristiti jednu rečenicu, kada drugu.

Ili recimo neki izraz, kada ćeš koristiti taj izraz ili neki izraz koji ima slično značenje. To je nešto što zaista pravi veliku razliku i veoma je važno od početnog nivoa, a naravno i kasnije.

Recimo ova konstrukcija would like je nešto što je veoma korisno kada želiš da koristiš engleski u nekim situacijama gde želiš da zvučiš ljubazno ili formalno.

To je nešto što se uči i na kursu “Engleski 102” u mojoj školi, dakle na početnom nivou, a videćeš da takvi izrazi su nešto što ćeš sretati od samog početka kada kreneš da učiš engleski jezik.

Upravo ova reč would može da ti pruži sliku kakav je engleski jezik, odnosno kako izgleda učenje engleskog jezika, da nešto što krećeš da učiš na početnom nivou i sretneš tu reč would.

To je nešto što ćeš koristiti i mnogo kasnije kako napreduješ sa učenjem engleskog jezika i u nekim mnogo složenijim konstrukcijama kao što su ovde što sam pomenula indirektni govor ili uslovne rečenice.

Zato je bitno da razmišljaš o tome kada učiš engleski jezik, da sve učiš postupno i sa razumevanjem, jer to je nešto što će ti omogućiti da zaista dobro savladaš engleski jezik.

Ukoliko učiš engleski jezik, nastavi sa učenjem i obrati pažnju na ovakve stvari koje će ti veoma značiti.

Ukoliko tražiš program koji će ti pomoći da napreduješ ili da zapravo tek kreneš sa učenjem englesko jezika, na ovoj stranici gde slušaš podkast postoji link ka mojoj školi koju možeš potražiti.

U pitanju je onlajn škola za učenje engleskog jezika koja se zove English Lane

Na stranici koju ti ovde ostavljam možeš pogledati detaljnije o tome kako funkcioniše učenje i kako možeš da se prijaviš.

Hvala ti što slušaš podkast. Nadam se da ti je bila korisna ova lekcija. Moje ime je Zorana Radović i čujemo se uskoro. Ćao.

English Lane onlajn škola – saznaj više ovde >>

Besplatno testiraj znanje engleskog

Uradi test i proveri kako stojiš sa engleskim.

Preuzmi BESPLATNU e-knjigu:

Upiši se

English Lane škola


🎓 Onlajn kursevi engleskog

💻 Dodatne aktivnosti za članove

👩‍🏫 Podrška profesora dok učiš

Saznaj više ovde

Potrebna ti je pomoć da naučiš engleski?

Pohađaj onlajn kurseve engleskog sa JASNim lekcijama, vežbanjima i zadacima uz podršku Zorane Radović.

Kada ti je potreban kvalitetan kurs engleskog, koji ti štedi vreme i pomaže da napreduješ bez obzira na obaveze koje imaš, jer učiš od kuće u bilo koje vreme, onda si došla na pravo mesto!

Klikni ovde da saznaš sve o tome kako učenje u English Lane školi sa profesorkom Zoranom Radović funkcioniše.

Kada se upišeš u školi, dobićeš pristup organizovanom programu učenja, gde uvek znaš koje lekcije, zadatke i vežbanja treba da radiš sledeće.

Tu je i pomoć profesorke Zorane, autora svih kurseva u školi English Lane. Zorana će pratiti tvoj rad, pregledati zadatke koje pošalješ i pomoći ti da razumeš gradivo kada postoje nedoumice ili imaš pitanja. Na taj način tvoje znanje će napredovati, ostvarićeš stvarne rezultate na koje ćeš biti ponosna i zavolećeš engleski.