fbpx

159 – Jedna stvar bez koje ne možeš naučiti pasiv u engleskom

by | Jun 5, 2024

Saznaj kako naučiti pasiv u engleskom postupno tako što ćeš se fokusirati na glagol to be i oblike koji se koriste za pasiv u engleskom.

Preslušaj lekciju ispod i nauči:

Zanima te više o onlajn školi English Lane? Klikni ovde da saznaš više.

Transkript (samo informativno, može sadržati slovne i druge greške):

U ovoj lekciji naučićeš koja je to jedna stvar bez koje ne možeš naučiti pasiv u engleskom.

Moje ime je Zorana Radović. Ja sam profesor engleskog jezika i osnivač onlajn škole English LaneOvo što slušaš je English Lane podkast gde pričam o korisnim savetima i lekcijama za učenje engleskog jezika.

Ovo je epizoda broj 159 i u ovoj epizodi naučićeš koja je to jedna stvar bez koje ne možeš naučiti pasiv u engleskom.

To je nešto što će ti biti jako korisno kada kreneš da učiš pasiv kao konstrukciju i koristiš je da se sporazumevaš na engleskom.

Kada je u pitanju pasiv postoji nekoliko delova rečenice koji su ključni da se takva rečenica napravi i učićeš pravila za građenje pasiva.

Naučićeš tačno koji su to delovi rečenice i kako se oni menjaju odnosno prilagođavaju u situaciji kada iz aktivne rečenice praviš pasivnu.

Ali ono što je bitno da zapamtiš, da postoji jedna stvar koja ti je uvek neophodna za pasiv, a u pitanju je glagol to be. 

Glagol to be je obavezni deo pasiva i na žalost pasiv je konstrukcija koja se uči na srednjem ili višem, srednjem ili na naprednom nivou.

Dakle, nije nešto što ćeš učiti na samom početku, a glagol to be je nešto što se uči na samom početku.

Na žalost dešava se da ljudi budu u situaciji da budu na tom višem srednjem ili naprednom nivou, a ne mogu da upotrebe pravilno glagol to be. 

Sad razne su situacije, jednostavno nekad se možda zaboravi tačno kako se koristi taj glagol to be. 

Nekada se provuku neke nesigurnosti koje su bile na početnom nivou pa se onda te nesigurnosti prikažu baš u pasivu.

Ali ono što je bitno da razumeš da glagol to be moraš da znaš, moraš da tačno razumeš kako se koriste ti oblici u pasivu da možeš pravilno da napraviš pasivnu rečenicu.

U ovoj lekciji nećemo učiti detaljno pravila kako se gradi pasiv, već ćemo se fokusirati na taj glagol to be. 

Krećemo od toga, od pravila za glagol to be, a pravilo za pasiv i glagol to be u toj situaciji glasi ovako:

Glagol to be će biti u vremenu u kom je glagol aktivne rečenice.

Dakle kada praviš pasiv u početku ćeš vežbati tako što imaš aktivnu rečenicu i tu aktivnu rečenicu želiš da prebaciš u pasivnu. Glagol to be će biti jedan od tih delova rečenice.

Svaki taj korak u pasivu zapravo ima svoje pravilo, a pravilo za glagol to be je takvo da moraš da pogledaš aktivnu rečenicu, da odrediš u kom vremenu je ta rečenica i da onda glagol to be u pasivnoj rečenici bude u tom istom vremenu.

Sada to malo kada je ovako pravilo i kada je ovako teorija u pitanju može zvučati komplikovano, ali videćeš da nije jer ćemo u nastavku pogledati glagol to be kroz šest najbitnijih vremena i kako da u tim situacijama upotrebiš glagol to be i prilagodiš situaciji.

Krećemo od prvog vremena, u pitanju je vreme present simple. 

Kada želiš da koristiš glagol to be u pasivu i ako je aktivna rečenica u vremenu present simple, koristićeš jedan od tri oblika glagola to be. To su oblici am, is, are. 

Sada ću navesti jedan primer rečenice da ti objasnim tačno šta je to aktivna, odnosno šta je pasivna rečenica i kako to vreme prati jedno drugo.

Imamo rečenicu recimo they sell flowers, oni prodaju cveće. U toj rečenici upotrebljeno je vreme present simple. 

To je nešto što treba da prepoznaš i onda kada praviš pasivnu rečenicu glagol to be će biti u tom vremenu. Onda će biti:

Flowers are sold here. 

U ovoj rečenici imamo ovo are zato što je na početku flowers, množina, ali postoje tri oblika, am, is ili are. 

To je bitno da razumeš, kada je u pitanju present simple u pasivu taj glagol to be ima tri oblika u zavisnosti od toga koje je lice na početku.

Sledeće vreme koje ćeš isto često koristiti u pasivu je vreme past simple i oblici za ovo vreme glagola to be su was ili were.

Opet zavisi od toga šta će biti subjekat pasivne rečenice, da li će biti was ili were, ali to su oblici koje je potrebno da zapamtiš kada je u pitanju glagol to be u pasivu.

Sada dolazimo do vremena present continuous koje je često problem.

Kada neko uči pasiv vrlo često bude u situaciji da ne razume ove oblike, odnosno nije sasvim jasno kako se ovo koristi i zašto i tu vrlo često dođe do nekih nedoumica.

Ono što je bitno da razumeš je da ti koristiš glagol to be kao glavni glagol ovde u pasivu, ali za vreme present continuous glagol to be je ujedno i pomoćni glagol.

Onda oblici zvuče ovako: am being, is being, are being. To su oblici glagola to be u pasivu za vreme present continuous.

Opet, taj sam početak am, is ili are zavisi od subjekta pasivne rečenice, ali je bitno da ne zaboraviš da je be ovde i u funkciji glavnog glagola i ima ovaj nastavak I-N-G, being. 

Ista je situacija i za sledeće vreme. U pitanju je vreme past continuous i isto je bitno da zapamtiš, glagol to be će biti i pomoćni i ovaj glavni glagol koji ima oblik svoj sa nastavkom.

Tako da su oblici was being, were being. To su dva oblika i opet se razlikuju u zavisnosti od toga šta je subjekat pasivne rečenice.

Sledeće vreme koje ćeš učiti u pasivu je present perfect i kod tog vremena imamo isto dva oblika glagol to be, has been have been. 

Sledeće vreme koje ćeš učiti u pasivu je present perfect i kod tog vremena imamo isto dva oblika glagol to be, has been i have been. Share on X

Znači kada koristiš glagol to be u pasivu, kada koristiš taj deo rečenice, tada ćeš koristiti jedan od ova dva oblika za vreme present perfect. 

Poslednje, šesto vreme koje je bitno da zapamtiš je future gde imamo will i tada će biti oblik will be za sva lica.

Dakle bez obzira da li je u pitanju jednina, množina, koristićeš will be kao oblik glagola to be u pasivnim rečenicama.

Ovo naravno nisu sva vremena u pasivu, ali su ovo neka koja su najbitnija da zapamtiš i nešto što će ti pomoći da razumeš uopšte kako se koristi taj glagol to be. 

Ali naravno ne zaboravi da je glagol to be samo jedan deo pasivne rečenice, odnosno jedno od pravila koje treba da naučiš kada učiš pasiv.

Postoje još pravila i bitno je da slediš sve te korake kada učiš pasiv, da možeš onako da stvoriš celu sliku i da razumeš sve delove rečenica, kako se oni prave, kako se koriste, kako se menjaju i zbog čega bi nastale neke promene odnosno neke specifične situacije.

To je nešto što ćeš učiti kada učiš pasiv. Zato je bitno da učiš detaljno pasiv i da razumeš sve lekcije koje koristiš.

U okviru moje škole postoje lekcije koje ne samo što prate te korake i pravila, već analiziraju posebno svaka lekcija kako se gradi i potvrdna rečenica u pasivu, kako se gradi upitna rečenica, jer to je nešto što je bitno da razumeš, odnosno bitno je da razgraničiš sva ta pravila i sve te korake koji su neophodni za pasiv, da ne dođeš u situaciju da nešto ne razumeš.

Jer čim jedan deo rečenice nije dobro uklopljen, samim tim rečenica neće biti tačna.

Naravno, osim glagola to be bitno je da razumeš i vremena, odnosno da znaš kako se vremena grade i onda neće biti potrebe da učiš napamet ove oblike da kažem, već ćeš moći da napraviš taj oblik koristeći tvoje znanje o vremenima.

To je nešto što je bitno da se podsetiš kada učiš pasiv, da obavezno se podsetiš kako se grade koja vremena.

Na ovoj stranici gde slušaš podkast ja ću ostaviti link ka epizodi 84, “Vremena u engleskom kroz šest primera rečenica” gde ćeš čuti tačno primere ovih vremena koja su bila u pasivu pomenuta, da možeš da prepoznaš kako se ta vremena grade i kada se koriste.

Eto, nadam se da ti je bilo korisno ovo mišljenje za glagol to be u pasivu i da će ti pomoći da imaš još više sigurnosti kada treba da koristiš ovu konstrukciju.

Ako ne učiš engleski u mojoj školi a potreban ti je dobro organizovan program koji će ti pomoći da napreduješ kada je u pitanju učenje engleskog jezika, na ovojo stranici gde slušaš podkast biće link ili možeš potražiti English Lane onlajn škola i tu ćeš pronaći sve detalje i kako ti mogu pomoći.

Hvala ti što slušaš podkast. Moje ime je Zorana Radović i čujemo se uskoro. Ćao.

Dodatni resursi:

084 – Vremena u engleskom kroz 6 primera rečenica >>

English Lane onlajn škola – saznaj više ovde >>

Preuzmi BESPLATNU e-knjigu:

Upiši se

English Lane škola


🎓 Onlajn kursevi engleskog

💻 Dodatne aktivnosti za članove

👩‍🏫 Podrška profesora dok učiš

Saznaj više ovde

Potrebna ti je pomoć da naučiš engleski?

Pohađaj onlajn kurseve engleskog sa JASNim lekcijama, vežbanjima i zadacima uz podršku Zorane Radović.

Kada ti je potreban kvalitetan kurs engleskog, koji ti štedi vreme i pomaže da napreduješ bez obzira na obaveze koje imaš, jer učiš od kuće u bilo koje vreme, onda si došla na pravo mesto!

Klikni ovde da saznaš sve o tome kako učenje u English Lane školi sa profesorkom Zoranom Radović funkcioniše.

Kada se upišeš u školi, dobićeš pristup organizovanom programu učenja, gde uvek znaš koje lekcije, zadatke i vežbanja treba da radiš sledeće.

Tu je i pomoć profesorke Zorane, autora svih kurseva u školi English Lane. Zorana će pratiti tvoj rad, pregledati zadatke koje pošalješ i pomoći ti da razumeš gradivo kada postoje nedoumice ili imaš pitanja. Na taj način tvoje znanje će napredovati, ostvarićeš stvarne rezultate na koje ćeš biti ponosna i zavolećeš engleski.