118 – 30 Reči na engleskom: Hrana i piće

by | Apr 26, 2023

Nauči 30 reči na engleskom (hrana i piće) i kako da upotrebiš ove reči na engleskom uz druge izraze, članove, i ostale reči.

Preslušaj epizodu ispod i nauči 30 reči na engleskom za hranu i piće.

Zanima te više o onlajn školi English Lane? Klikni ovde da saznaš više.

Transkript:

Kod učenja engleskog jezika često se ne nauči dovoljan broj reči koje imenuju hranu i piće, a to su zapravo pojmovi koji će ti biti veoma potrebni u konverzaciji. Slušaj ovu epizodu i nauči 30 reči koje imenuju hranu i piće.

Moje ime je Zorana Radović. Ja sam profesor engleskog jezika i osnivač onlajn škole English LaneOvo što slušaš je English Lane podkast gde pričam o korisnim savetima i lekcijama za učenje engleskog jezika.

Ovo je 118-ta epizoda i u ovoj epizodi naučićeš 30 pojmova koji imenuju hranu i piće na engleskom. Ova lista reči će ti pomoći da naučiš ove reči, da naučiš šta one znače, kako se izgovaraju.

Uz to ću pomenuti i za neke reči šta je nešto specifično i malo ću se osvrnuti na brojive i nebrojive imenice, nešto što je veoma važno kada učiš ove reči.

Pa da krenemo od hrane. Hrana na engleskom je food, a prvi pojam koji imamo je bread. Bread je hleb na engleskom i ova reč je nebrojiva imenica.

Ako ne znaš šta su brojive i nebrojive imenice, imam posebnu epizodu o tome u kojoj ćeš naučiti tačno koja je razlika. Ta razlika je važna zato što će ti pomoći da znaš da li ispred ove reči treba ili ne treba da upotrebiš član.

Ukratko, ako imamo reč koja je kao bread nebrojiva imenica, ispred te reči nećeš upotrebiti neodređeni član.

Ako imamo reč koja je brojiva imenica kao što je sledeća reč a to je sandwich, to je brojiva imenica, ispred nje ćeš upotrebiti neodređeni član i to znači da možeš reći a sandwich. 

Ako imamo reč koja je brojiva imenica kao što je sledeća reč a to je sandwich, to je brojiva imenica, ispred nje ćeš upotrebiti neodređeni član i to znači da možeš reći a sandwich. Click To Tweet

Ne možeš reći a bread ali možeš reći a sandwich. To je razlika između brojivih i nebrojivih imenica. Ova druga reč znači sendvič.

Sledeća reč, cereal. Ova reč znači žitarice. Inače na ovoj stranici gde slušaš podkast sve ove reči će biti napisane tako da možeš da vidiš i kako se one pišu.

Sledeća reč, candy. Ova reč znači slatkiš i tipična je za američki engleski. U britanskom engleskom ćeš često čuti reč sweet. 

Sledeća reč je reč cake. Ova reč znači torta ili kolač i ova reč može biti i brojiva i nebrojiva imenica.

Nemoj da te iznenadi, kada su neke reči za hranu u pitanju one mogu biti i brojive i nebrojive imenice.

To je nešto što moraš da očekuješ, ali videćeš da kada imaš kontekst, kada znaš o čemu pričaš, biće ti lako da odrediš da li je imenica brojiva ili nebrojiva u toj situaciji.

Ako počinješ sa učenjem engleskog jezika ovu reč cake nauči kao brojivu imenicu, a vremenom ćeš naučiti druge situacije. Dakle, nauči prvo a cake, da ćeš upotrebiti neodređeni član ispred te reči.

Sledeća reč, biscuit. Ovo je reč za kolač i koristi se u britanskom engleskom. U američkom engleskom se obično kaže cookie. 

Sledeća reč, chocolate. Ova reč znači čokolada.

Zatim imamo reč soup. Ova reč znači supa.

Obrati pažnju na ovu reč zato što se često pogrešno izgovara jer postoji još jedna reč koja se dosta slično piše, a to je reč soap što znači sapun. Zapamti da je izgovor reči supa /suːp/.

Nastavljamo dalje. Sledeća reč, pasta. Ova reč znači testenina.

Honey – med.

Fruit – voće.

Vegetable – povrće.

Zanimljivo je da je fruit, voće uglavnom nebrojiva imenica. Kažem uglavnom jer postoje neki izuzeci, a vegetable je brojiva imenica što znači da možeš reći u množini vegetables. 

Takođe obrati pažnju na reč vegetable jer je specifičan izgovor iako u ovoj reči postoji ovo table na kraju što se inače čita /ˈteɪbl/ kad je posebna reč. U ovoj reči se ne čita tako već /təbl/, /ˈvedʒtəbl/.

Druga reč za vegetable je veggie i često se koristi u američkom engleskom.

Sledeća reč, sauce. To je sos.

Rice – pirinač.

Ice cream – sladoled.

Egg – jaje.

Sugar – šećer.

Onda imamo reč cheese, to je sir.

Sledeća reč je chips i ova reč se koristi u britanskom engleskom za pomfrit, a u američkom engleskom će biti french fries ili fries.

Sledeća reč, fish. To je riba.

Meat, to je meso.

Ham – šunka.

Barbecue – roštilj.

Butter – puter.

Sada imamo još nekoliko reči koje imenuju pića. To su drinks, pića.

Prva reč je water, voda.

Zatim imamo coffee, kafa.

Tea – čaj.

Lemonade – limunada.

Yogurt (yoghurt), to je jogurt i kod ove reči imamo dva načina kako će biti napisana ova reč. Na ovoj stranici gde slušaš podkast biće napisana oba i možeš pogledati kako se piše i naučiti i pisanje reči jer je to veoma važno kada učiš nove reči.

Dakle, nije dovoljno samo naučiti značenje reči već i izgovor i kako se ta reč piše.

Još jedna reč nam je ostala, to je reč wine, vino. Ova reč na početku ima glas /w/ i to je bitno da zapamtiš zato što postoji i reč koja ima /v/ na početku, vine, ali to je druga reč.

Ovde ćeš izgovoriti /waɪn/. Inače sve ove reči koje imenuju pića su nebrojive imenice.

Ove reči ćeš ćeš naučit već na početnom nivou i vrlo je bitno da znaš kako se one koriste u rečenicama jer su bitne za konverzaciju.

Recimo ako putuješ negde, ako si u restoranu, ako želiš nešto da naručiš, da kupiš hranu negde, moraćeš da upotrebiš neku od ovih reči i vrlo je bitno da znaš kako to da uradiš na pravilan način.

Ove reči ti recimo određuju da li ćeš na početku rečenice upotrebiti there is ili there are. Određuju da li ćeš upotrebiti određeni ili neodređeni član. Dakle sve zavisi od toga da li su ove reči nebrojive ili brojive imenice.

Zato preporučujem da posle ove lekcije preslušaš i tu lekciju jer će ti biti veoma korisna da razumeš kako ovakve reči da koristiš u rečenicama.

Kada povežeš sve to, kada znaš ove reči i znaš da ih upotrebiš i kada razumeš šta je brojivo, šta je nebrojivo, imaćeš sve što ti je neophodno da pravilno upotrebiš ove reči i biće ti mnogo lakše da ih upotrebiš, bićeš mnogo sigurnija u svemu tome i nećeš imati nedoumice.

Ukoliko si član moje škole, posle ove lekcije biće i nekoliko vežbanja odnosno aktivnosti kroz koje možeš da provežbaš ove reči.

Ukoliko nisi član moje škole a želiš da to postaneš, na ovoj stranici gde slušaš podkast biće link ka školi ili možeš potražiti English Lane onlajn škola.

Tu ćeš pronaći sve detalje o školi, kako funkcioniše učenje i kako možeš i ti da se prijaviš i kreneš sa učenjem engleskog preko interneta.

Hvala ti što slušaš podkast. Moje ime je Zorana Radović i čujemo se uskoro. Ćao.

Preuzmi BESPLATNU e-knjigu:

Upiši se

English Lane škola


🎓 Onlajn kursevi engleskog

💻 Dodatne aktivnosti za članove

👩‍🏫 Podrška profesora dok učiš

Saznaj više ovde