154 – 10 predloga u rečenicama kada počinješ sa učenjem engleskog
10 predloga u rečenicama će ti pomoći da pravilno upotrebiš ovih 10 fraza koje imaju jedan od predloga u engleskom.
Preslušaj epizodu ispod i nauči:
Podcast: Play in new window
Subscribe: Apple Podcasts | Spotify | TuneIn | Deezer
Zanima te više o onlajn školi English Lane? Klikni ovde da saznaš više.
Transkript (samo informativno, može sadržati slovne i druge greške):
Predlozi su reči kao što su at, by, from i u ovoj epizodi naučićeš 10 predloga koji će ti biti korisni kada počinješ sa učenjem engleskog jezika.
Moje ime je Zorana Radović. Ja sam profesor engleskog jezika i osnivač onlajn škole English Lane. Ovo što slušaš je English Lane podkast gde pričam o korisnim savetima i lekcijama za učenje engleskog jezika.
Sada slušaš epizodu broj 154 i u ovoj epizodi naučićeš 10 predloga i kako da ih koristiš u rečenicama. Krećemo od prvog predloga, u pitanju je predlog for i poslušaj odmah primer rečenice:
I worked there for 15 years.
Radila sam tamo 15 godina. Ono što odmah čuješ iz prevoda ove rečenice je da se ovaj predlog uopšte ne prevodi i to je ono što je tipično da naučiš kada koristiš ovaj predlog, jer ćeš vrlo često biti u situaciji da ga na početnom nivou u potpunosti izostaviš.
To je sasvim očekivano jer ćeš često smišljati rečenice na maternjem jeziku i onda ćeš probati da prevedeš to na engleski i onda nastanu ovakve greške.
Zato je bitno da razumeš kako koristiš pravilno predloge jer će ti oni najviše praviti problema kada je u pitanju to bukvalno prevođenje.
Zato obrati pažnju, kada želiš da kažeš koliko dugo radiš negde ili recimo koliko dugo je trajala neka aktivnost, često se koristi taj predlog for uz taj period vremena.
Predlog broj dva je predlog up i primer rečenice glasi:
I get up early.
Ono što je bitno da zapamtiš u ovom drugom primeru je da je ovaj predlog up deo frazalnog glagola get up i to je nešto što ćeš učiti i na početnom nivou.
Iako deluje možda komplikovano videćeš da zaista nije, posebno ako priđeš ovoj temi na onako dobar i organizovan način i postupno naučiš sve o tome.
Ali bitno je da razumeš da su predlozi deo frazalnih glagola i onda ćeš ih tako i učiti.
Ova rečenica znači, ja ustajem rano. I get up early. Samo još jednom da se vratim na predlog, u pitanju je predlog up.
Ukoliko želiš da saznaš detaljnije o tome šta su frazalni glagoli, predlažem da preslušaš i epizodu broj 81 English Lane podkasta.
Treći predlog je predlog with i poslušaj primer rečenice:
She decided to go with us.
Prevod ove rečenice je odlučila je da ide sa nama. Ovo sa je predlog with na engleskom.
Sledeći, četvrti predlog je in i imamo rečenicu:
She always has coffee in the morning.
Ovde imamo celu frazu in the morning i ono što je bitno da kada učiš predloge, probaš da zapamtiš gde postoje takve fraze koje su tipične za engleski.
Ovo je baš jedna od njih, in the morning, što znači ujutru. Bitno je da zapamtiš da je tu predlog in, da se koristi ovaj član the, to je reč the i onda se dodaje morning, in the morning.
To znači ujutru i onda kada želiš da kažeš ujutru uvek koristiš to kao frazu. I ova fraza je jedan od primera zašto je učenje predloga važno baš kroz ove izraze i kroz rečenice.
Kada učiš predloge nećeš moći da jednostavno naučiš recimo predlog in i da znaš da to znači u, i da onda u svakoj situaciji gde je potrebno upotrebiti u koristiš in, jer to nije tako.
Već probaj da kroz fraze koje učiš, učiš kako se koriste predlozi i zato su ovakvi primeri rečenica nešto što je veoma korisno.
Kada pohađaš neki kurs engleskog ili program, videćeš da u okviru programa koji pohađaš kada učiš engleski jezik postoje baš ovakvi izrazi i primeri rečenica, izraza koji će te voditi kroz pravilnu upotrebu predloga i omogućiti ti da naučiš kako da ih koristiš pravilno od početnog nivoa.
Eto imaj sve to u vidu kada učiš predloge, a prelazimo na sledeći, peti predlog. U pitanju je predlog on i rečenica glasi ovako:
I won’t come on time, I’m sorry.
Ova račenica znači, neću doći na vreme, žao mi je.
Ovaj izraz na vreme je nešto što treba da zapamtiš kada učiš.
U pitanju je izraz on time na engleskom i opet zapamti da postoje izrazi gde će biti drugačiji predlog a gde će izraz biti potpuno isti, kao što recimo u engleskom postoji in time.
To je poseban izraz koji ima drugačije značenje, ali je vrlo bitno da zapamtiš da kada želiš da kažeš na vreme onda koristiš ovaj izraz on time i tada ne koristiš član u ovom izrazu.
Član je ona reč a, an, ondosno the i bilo bi pogrešno reći on the time ili on a time.
Prelazimo na sledeći predlog a to je predlog about i rečenica glasi ovako:
I’m thinking about her email.
Razmišljam o njenom imejlu. Kada koristiš ovo razmišljam, vrlo često se koristi ovo think about.
Dakle, predlog koji se koristi posle tog glagola je često about i to je bitno da zapamtiš recimo kada učiš glagol think.
Ovo je jedan savet koji ću ti dati kada učiš engleski jezik. Kada učiš glagole probaj da pamtiš izraze u okviru tih glagola, odnosno kako se i koji predlog koristi uz neke glagole.
To je nešto što ćeš videti i u okviru kursa koji pohađaš u mojoj školi, videćeš da postoje glagoli i kada učiš te glagole ja ću često navesti predloge koji se koriste često posle tih glagola i u kojim situacijama se koriste.
Ovo je bitno da zapamtiš da kada učiš jednu reč, odnosno evo u ovom slučaju glagol, vrlo je bitno da naučiš i način na koji se ta reč koristi, a to je baš i kroz upotrebu predloga.
Dakle, kada naučiš glagol think, kada želiš da kažeš da razmišljaš o nečemu, koristiš think about.
Sledeći predlog je from i njega ćeš naučiti u primeru ovakve rečenice:
She is from Italy.
Ova rečenica znači ona je iz Italije i na početnom nivou naučićeš da kažeš odakle je neko ili odakle si ti.
Koristićeš predlog from da to kažeš, tako da će ovo biti zapravo jedan od prvih predloga koje ćeš naučiti.
Videćeš naravno kako napreduješ sa učenjem da taj predlog ima i drugačije primene i drugačije upotrebe, tako da probaj da zapamtiš ovu kao nešto što je prvo što ćeš naučiti.
Ali nemoj da te iznenadi i ne samo ovaj predlog nego i drugi predlozi kada se pojave u nekim potpuno drugačijim frazama i u nekom drugačijem značenju, već probaj da zapamtiš da je bitno to kako učiš te predloge i kroz koje fraze.
Dolazimo do pretposlednje rečenice u kojoj će biti predlog at i taj predlog će ti biti veoma koristan u frazama na početnom nivou i poslušaj primer:
I’m at work.
Na poslu sam. Ovo at work je fraza u kojoj se koristi taj predlog at i umesto work možeš reći recimo at home, kod kuće sam i u ovoj situaciji ne koristiš član.
Dakle, koristiš frazu bez ikakvih članova, bez onog a, an ili the. Koristiš at work ili at home.
Dolazimo do poslednje rečenice u kojoj se nalaze dva predloga koja ćeš koristiti na početnom nivou i poslušaj odmah primer:
I usually go by bus to work, I rarely drive.
Obično idem autobusom na posao, retko kada vozim. Ono što je bitno da primetiš ovde su ta dva predloga by bus. Kada ideš nekim prevoznim sredstvom vrlo često ćeš koristiti to by pa onda prevozno sredstvo i onda imamo destinaciju, odnosno gde ideš, to work.
Kada ideš nekim prevoznim sredstvom vrlo često ćeš koristiti by pa onda prevozno sredstvo i onda imamo destinaciju, odnosno gde ideš, to work. Share on X
Taj predlog to možeš koristiti kada pričaš o nekoj destinaciji kada se zaputiš negde.
Naravno imaj u vidu da to nije jedina upotreba. Ovo je reč koja se koristi u različitim situacijama. Biće zapravo mnogo situacija gde ćeš koristiti to to, ali je bitno da zapamtiš da je ovo jedna od upotreba.
Jer kada tako razmišljaš i kada na taj način pristupiš predlozima, videćeš da oni nisu zapravo toliko komplikovani i da jednostavno je to proces učenja, da ne možeš odjednom sve zapamtiti.
Ne možeš odjednom zapamtiti sve upotrebe, sva značenja, već je vrlo bitno da se fokusiraš na fraze koje će ti biti korisne u tom trenutku kada učiš.
Dakle ako si na početnom nivou učiš fraze koje su za početni nivo. Ako si na srednjem nivou učiš fraze koje su na srednjem nivou.
Na taj način učiš aktivno ono što je tebi potrebno i ono što možeš da upotrebiš odmah da u kombinaciji sa onim ostalim što učiš, sa gramatikom i sa drugim nekim konstrukcijama koje učiš, da možeš da koristiš engleski jezik kombinujući sve to zajedno.
Ako si polaznica moje škole i imaš neko pitanje kada koristiš predloge, možda neku nedoumicu koji predlog da upotrebiš, kontaktiraj me odnosno pošalji mi poruku preko platforme jer mi je važno da odgovorim na takva pitanja.
Videćeš da će ti mnogo značiti kada razumeš zašto se koristi neki predlog, u kojoj situaciji i da li može naravno neki drugi predlog.
Inače ako nisi polaznica moje škole a zanima te šta je u pitanju, na ovoj stranici gde slušaš podkast postoji link ka školi ili možeš potražiti English Lane onlajn škola i tu ćeš pronaći sve detalje.
Nadam se da su ti ove rečenice bile korisne i da će ti pomoći da kreneš sa učenjem engleskog jezika i da na pravilan način razumeš upotrebu predloga.
Hvala ti što slušaš podkast. Moje ime je Zorana Radović i čujemo se uskoro. Ćao.