fbpx

165 – 3 načina da daš savet na engleskom

by | Sep 25, 2024

Nauči 3 načina da daš savet na engleskom i koje rečenice na engleskom možeš koristiti u ovoj situaciji.

Preslušaj epizodu ispod i nauči:

Zanima te više o onlajn školi English Lane? Klikni ovde da saznaš više.

Transkript (samo informativno, može sadržati slovne i druge greške):

U ovoj lekciji naučićeš tri načina da daš savet na engleskom.

Moje ime je Zorana Radović. Ja sam profesor engleskog jezika i osnivač onlajn škole English LaneOvo što slušaš je English Lane podkast gde pričam o korisnim savetima i lekcijama za učenje engleskog jezika.

Ovo je epizoda broj 165 i u ovoj epizodi naučićeš tri načina da daš savet na engleskom, zajedno sa rečenicama koje možeš koristiti u takvim situacijama.

Krećemo od prvog načina da daš savet na engleskom, a to je koristeći glagol should. 

Glagol should je modalni glagol u engleskom i često se koristi kada želiš da daš savet, odnosno da kažeš šta neko treba da uradi i poslušaj prvi primer rečenice kako izgleda to:

I think you should read this book. 

Ova rečenica znači: mislim da treba da pročitaš ovu knjigu. U ovoj situaciji ti koristiš rečenicu da daš savet nekome da treba neko da pročita određenu knjigu.

U ovoj rečenici upotrebljen je should, modalni glagol, posle koga se koristi drugi glagol, should read, treba da pročita osoba.

Ova rečenica može biti i odrečna. Dakle, should možeš upotrebiti i u odrečnom obliku kada želiš da daš negativan savet:

I think you shouldn’t read this book. 

Mislim da ne treba da čitaš ovu knjigu. I u toj situaciji ti daješ savet, ali kada neko nešto ne bi trebalo da uradi tada koristiš shouldn’t. A postoji i druga opcija ovakve rečenice gde će biti negacija kod glagola think. 

Ali kada se to desi onda će negacija biti samo tu, a onda će should biti u potvrdnom obliku i sada ću odmah da kažem rečenicu gde će ti biti jasnije o čemu pričam:

I don’t think you should read this book. 

Ova rečenica ima manje-više isto značenje kao i prethodna koja je u odričnom obliku, gde je should u odričnom obliku. Sada ću ponoviti obe jednu do druge da razumeš o čemu se radi:

I think you shouldn’t read this book. Ili I don’t think you should read this book. 

Zaključak je ovde da obe rečenice možeš da koristiš da daš savet na engleskom, ali ono što je bitno da zapamtiš je da na engleskom ne koristiš dve negacije.

Nećeš koristiti i think i should u odrečnom obliku, već ili jedno ili drugo.

Rečenica u kojoj su dve negacije bi bila:

I don’t think you shouldn’t read this book. 

Takva rečenica ne bi bila tačna.

Prelazimo sada na drugi način da daš savet na engleskom i to je koristeći reč advice. Reč advice je imenica i ona znači savet i sada poslušaj kako ćeš upotrebiti tu reč u rečenici:

My advice is to leave as early as possible. 

Ova rečenica znači: moj savet je da kreneš što je ranije moguće. Primer ove rečenice je dobra ideja kako možeš krenuti rečenicu da daš savet koristeći reč advice. Znači my advice is i onda nastavak rečenice.

Postoji još jedna zanimljiva fraza koja se često koristi u toj situaciji kada želiš da daš savet na engleskom. Ali pre nego što kažem tu frazu želim samo da ti skrenem pažnju da je reč advice nebrojiva imenica, odnosno da ispred nje ne možeš da upotrebiš neodređeni član odnosno an. 

To znači da ne možeš reći a advice ili an advice, već u toj situaciji koristiš ovu jednu frazu koju ću sada izgovoriti. Dakle, cela fraza glasi:

Let me offer you a piece of advice. 

To znači, dozvoli mi da ti ponudim savet, ali na engleskom je to a piece of advice. Posle ovakve fraze koju izgovoriš potrebno je naravno nastaviti rečenicu, odnosno dodati drugu rečenicu koja će pružiti taj savet, pa će onda celo to zajedno glasiti:

Let me offer you a piece of advice: don’t waste your time reading this book. 

To zajedno sve znači, dozvoli mi da ti ponudim savet: nemoj gubiti vreme čitajući ovu knjigu. Još jednom ću ponoviti frazu a piece of advice. 

Dakle u situaciji kada želiš da koristiš reč advice nećeš upotrebiti neodređeni član ispred te reči, ali možeš upotrebiti ovu frazu a piece of advice. 

Dakle u situaciji kada želiš da koristiš reč advice nećeš upotrebiti neodređeni član ispred te reči, ali možeš upotrebiti ovu frazu a piece of advice. Share on X

Tu se koristi neodređeni član ispred reči piece, a piece of advice. 

Postoji još jedna fraza gde se koristi reč advice, a to je take my advice. Posle ove fraze opet potrebno je reći šta želiš da osoba uradi odnosno da ne uradi, to jest daješ savet i sada bi primer glasio ovako:

Take my advice: start going for a walk after dinner. 

Poslušaj moj savet: kreni da ideš u šetnju posle večere.

Imali smo dva načina da daš savet na engleskom. Prvi je koristeći reč should, zatim reč advice i dolazimo do trećeg načina da daš savet na engleskom, a to je koristeći reč recommend. 

Ova reč je glagol i znači preporučiti nešto i poslušaj odmah primer jedne rečenice kako ćeš upotrebiti ovaj glagol:

I recommend you visit Italy. 

U ovoj rečenici imamo glagol recommend i cela rečenica znači: ja preporučujem da posetiš Italiju. Poslušaj sada drugu rečenicu:

I recommend watching this movie, it’s very interesting. 

Preporučujem da pogledaš ovaj film, veoma je interesantan.

Reč recommend znači dati savet nekome, odnosno preporučiti nešto nekome, ali ono što je zanimljivo je da zapamtiš da postoji nekoliko načina da nastaviš rečenicu posle ovog glagola.

Prvo možeš upotrebiti ono što sam ja upotrebila u prvoj rečenici, I recommend you visit Italy. 

U toj situaciji koristiš glagol recommend, onda ide somebody, nekome i onda something, nešto. Dakle, kao neka formula je, recommend, somebody, something. To je red reči koji ćeš pratiti.

Drugi red reči koji se takođe često koristi, ono što sam upotrebila u drugoj rečenici, I recommend watching this movie, u toj situaciji koristiš formulu recommend, doing something. 

Dakle, koristiš recommend pa onda koristiš gerund, ja sam upotrebila watching i onda something, nešto, dodaješ nastavak rečenice.

To je ono što je specifično za ovaj glagol jer bitno je kada koristiš određeni glagol, vrlo je bitno da prilagodiš taj nastavak rečenice i učićeš kako napreduješ sa učenjem nešto što se zove glagolski obrasci, odnosno kako se dodaje taj nastavak rečenice, kada se koristi gerund, kada se koristi infinitiv, kada se dodaje objekat.

Dakle, sve su to neke situacije koje učiš kada učiš neki glagol i kada naravno znaš te konstrukcije kako se one koriste.

A evo kada je u pitanju glagol recommend, ovo su dve situacije odnosno dva načina koja možeš upotrebiti da pravilno prilagodiš nastavak rečenice posle tog glagola.

Sada jedna ideja za tebe kako da ovo provežbaš. Razmisli o jednoj osobi kojoj želiš da daš savet i probaj da napišeš tri rečenice, bar tri rečenice, naravno možeš i više koristeći znači taj jedan savet, dakle jednu neku situaciju koju želiš da promeniš kroz sva tri načina da daš savet.

Dakle, jedna je situacija, jedan je savet, ali ćeš napisati rečenicu na tri načina koristeći reči iz ove lekcije. Dakle, prvi put upotrebi should, zatim sledeće je da upotrebiš advice i sledeći način je da upotrebiš reč recommend. 

E sada kada smo već kod davanja saveta, želim i sa tobom da podelim jedan savet. Kada ovako imaš zadatak jedan, postoji i grupa onih koji će uraditi ovo i napisati ove rečenice možda odmah sada, možda kasnije.

Ja preporučujem naravno odmah sada kada preslušaš ovu epizodu da uradiš ovo i da napišeš rečenice.

Postoji naravno i grupa onih koji će pomisliti da je ovaj zadatak dobra ideja za vežbu, ali ko će sada da piše te rečenice, uradićeš to neki drugi put.

Ili nije prosto toliko bitno, čula si rečenice, zapamtila si otprilike kako to ide i nije možda neophodno da uradiš tu aktivnost.

Ali ako si u toj drugoj grupi i ako pomisliš tako, probaj da promeniš to, da promeniš taj način razmišljanja i da kažeš sebi, “Okay, ipak ću ja to napisati, ipak ću izdvojiti vreme,” jer to su ekstra koraci koji su potrebni da zaista naučiš engleski.

Dakle, to je nešto što će te pokrenuti da se zaista posvetiš učenju engleskog i da kažeš da je to nešto što zaista želiš da ostvariš za sebe, a ne da samo možda pričaš o tome kako želiš da naučiš ali prosto znaš da ti uvek nešto nedostaje, da nikako da kreneš, već iskoriti eto tu jednu aktivnost, trebaće ti možda 5 minuta, 10.

Čak i ako si na početnom nivou, na ovoj stranici gde slušaš podkast biće napisane reči should, advice recommend tako da možeš da vidiš kako se pišu ako su to nove reči za tebe. Ali u nastavku rečenice ti možeš koristiti i reči sa početnog nivoa.

To uopšte ne treba da budu neke komplikovane reči i izrazi, već probaj da i od početnog nivoa, a naravno i kasnije na srednjem i naprednom nivou da prilagođavaš rečenice onome što učiš i da pišeš rečenice u skladu sa tim. Jer to je taj trud koji pravi razliku kasnije.

Jedno je upijati znanje i informacije, a sasvim drugo je koristiti to znanje, jer to je nešto što je potrebno tebi i nešto na čemu treba da radiš i nešto što treba da prihvatiš kao deo učenja od samog početka od kad kreneš da učiš engleski jezik.

Nadam se da su ti ovi saveti bili korisni i da će ti ove rečenice pomoći da uradiš zadatak, odnosno da napišeš rečenice za savet koji ti želiš da daš na engleskom i da će ti pomoći da vežbaš kako da koristiš engleski jezik na pravi način.

Ukoliko želiš da učiš engleski u mojoj školi, na ovoj stranici gde slušaš podkast biće link ka školi ili možeš potražiti English Lane onlaj škola, tako se zove i tu možeš pronaći sve detalje.

Hvala ti što slušaš podkast. Moje ime je Zorana Radović i čujemo se uskoro. Ćao.

Besplatno testiraj znanje engleskog

Uradi test i proveri kako stojiš sa engleskim.

Preuzmi BESPLATNU e-knjigu:

Upiši se

English Lane škola


🎓 Onlajn kursevi engleskog

💻 Dodatne aktivnosti za članove

👩‍🏫 Podrška profesora dok učiš

Saznaj više ovde

Potrebna ti je pomoć da naučiš engleski?

Pohađaj onlajn kurseve engleskog sa JASNim lekcijama, vežbanjima i zadacima uz podršku Zorane Radović.

Kada ti je potreban kvalitetan kurs engleskog, koji ti štedi vreme i pomaže da napreduješ bez obzira na obaveze koje imaš, jer učiš od kuće u bilo koje vreme, onda si došla na pravo mesto!

Klikni ovde da saznaš sve o tome kako učenje u English Lane školi sa profesorkom Zoranom Radović funkcioniše.

Kada se upišeš u školi, dobićeš pristup organizovanom programu učenja, gde uvek znaš koje lekcije, zadatke i vežbanja treba da radiš sledeće.

Tu je i pomoć profesorke Zorane, autora svih kurseva u školi English Lane. Zorana će pratiti tvoj rad, pregledati zadatke koje pošalješ i pomoći ti da razumeš gradivo kada postoje nedoumice ili imaš pitanja. Na taj način tvoje znanje će napredovati, ostvarićeš stvarne rezultate na koje ćeš biti ponosna i zavolećeš engleski.