021 – 5 vrsta reči u engleskom koje moraš znati
U ovoj epizodi ćeš saznati koje su vrste reči u engleskom bitne i zašto je to važno kada učiš engleski jezik. Za svaku vrstu reči ćeš čuti i nekoliko primera.
Preslušaj epizodu ispod i nauči 5 vrsta reči koje moraš znati:
Podcast: Play in new window
Subscribe: Apple Podcasts | Spotify | TuneIn | Deezer
Zanima te više o onlajn školi English Lane? Klikni ovde da saznaš više.
Transkript:
Zdravo. Moje ime je Zorana Radović, ja sam profesor engleskog jezika i osnivač online škole English Lane. Ovo što slušaš je English Lane podkast, gde svake srede pričamo o korisnim savetima i lekcijama za učenje engleskog jezika.
U ovoj epizodi, pričaću o vrstama reči u engleskom jeziku i zašto je to važno. Navešću nekoliko vrsta reči, koje će ti pomoći da razumeš neke šire koncepte kada je u pitanju učenje engleskog jezika. I shvatam da ima mnogo ljudi koji ne žele baš previše da se bave gramatikom, ne žele previše da ulaze u tu terminologiju. Čak znam ljude koji jako dobro govore engleski, a da pritom ne znaju, recimo, koja je razlika između priloga i predloga. I to je uredu, ali je bitno da razumeš ove koncepte koje ću ti danas objasniti – da bi mogla da shvatiš kakav je odnos između tih reči i da iz toga izvučeš neka pravila koja će ti kasnije koristiti.
Prvo ću pomenuti imenice. Imenice su reči koje označavaju bića, predmete i druge neke pojmove. I u engleskom jeziku, to su reči poput: apple, table, rain, watch, itd. Ono što je bitno da zapamtiš za imenice je da one mogu biti brojive (kada imaju oblik za jedninu i množinu) i nebrojive (kada imaju samo jedan oblik).
I još je bitno da zapamtiš da ispred imenice se može koristiti član – i to je jedina vrsta reči ispred koje se koristi član. Dakle, to je, videćeš kada učiš članove u engleskom – postoji dosta nedoumica kada se koriste članovi. A jednu od njih možeš rešiti tako što ćeš primeniti ovo pravilo… Dakle, moraš da proveriš da li je reč imenica – da li imenuje neki pojam, neko biće ili tako nešto, neku pojavu. Onda se ispred te reči može upotrebiti član, ne mora ispred svake, ali to je već druga tema o članovima.
Druga vrsta reči koju moraš da naučiš su zamenice. Bitno je da naučiš da su zamenice reči koje zamenjuju imenice ili prideve. Postoji nekoliko vrsta zamenica, ali ono što je prvo bitno da naučiš su lične zamenice. To su zamenice I/you/he/she/it za jedninu, i za množinu we/you/they. Te zamenice su ti neophodne i nešto što ćeš prvo naučiti kada kreneš sa učenjem engleskog jezika. Omogućiće ti da napraviš rečenice.
Videćeš, kada učiš, recimo, vremena u engleskom... Zamenice su te kroz koje ćeš videti kako se menjaju glagoli po licima – to su ta lica, to su lične zamenice, zapravo. I to je nešto što ćeš stalno koristiti u konverzaciji i vrlo je bitno da naučiš. Kažem, krenućeš od tih ličnih zamenica, a kasnije ćeš nastaviti i naučiti i ove ostale vrste zamenica, vremenom. Dakle, to sve ide postupno. Jer ne želiš da ovako stvoriš sebi samo veliku zabunu – nego želiš da učiš postupno i organizovano.
Sledeća vrsta reči su glagoli. Oni označavaju radnju, stanje i zbivanje. Neki primeri glagola su sleep, write, walk, read, listen, feel, itd. I ono što je bitno da zapamtiš za glagole je da oni mogu biti u nekom vremenu – nisu uvek, postoje i još neki oblici kao što je infinitiv, o kome ću sada ubrzo reći. Ali, u velikom broju slučajeva, glagoli su u nekom vremenu. I, kada učiš vremena, znaj da to vreme, ta pravila – treba da primeniš na glagole. Zato je bitno da znaš, naravno, šta je glagol, jer bez toga ne možeš ni vremena da naučiš. Kada učiš glagole – učićeš u tom osnovnom obliku, koji se zove infinitiv.
Taj oblik ne mora uvek biti isti, što znači da može nekada da se promeni. Ako koristiš neko vreme, recimo, taj infinitiv se menja – tj. dodaje se nastavak, neće više biti infinitiv. Biće, recimo sleeps, ako je za 3. lice jednine. Ili postoje situacije kada se dodaje nastavak -ing: sleeping, itd. Ali, bitno je da znaš da je osnovni oblik infinitiv i to je nešto od čega krećeš kada učiš glagole. I onda, naravno, dalje prilagođavaš taj glagol vremenu, odnosno rečenici u kojoj se taj glagol nalazi.
Ovde je bitno još i da ti skrenem pažnju na činjenicu da u engleskom neke reči (tj. mnogo reči) mogu biti i imenice i glagoli. I sada to možda tebi zvuči zbunjujuće, pogotovo ako tek krećeš sa učenjem engleskog… Ali nije tako, veruj mi – kako učiš engleski jezik, ako učiš postepeno i ako učiš, onako, organizovano sa razumevanjem – vrlo će ti biti to logično i nećeš imati dilemu da odrediš da li je reč imenica ili glagol.
Recimo, imamo reč watch, koja može biti imenica:
I have a new watch. – Imam novi sat.
Ili:
We’re watching TV. – Gledamo televizor.
Znači, watching je ovde glagol.
Četvrta grupa reči u engleskom na koju ću ti skrenuti pažnju su pridevi. I pridevi se koriste da opišu nešto i obično stoje uz imenicu ili zamenicu. I mogu se, naravno, upotrebiti i samostalno – i to je obično posle glagola to be. Ali, ono što je bitno da zapamtiš za prideve je – da se ispred njih ne koristi član ako stoje samostalno. Jedna od najčešćih grešaka, koje ispravljam u zadacima kod polaznika u mojoj školi je upravo to – da se upotrebi član ispred prideva koji stoje samostalno. To ne treba da bude tako.
Ono što je bitno da zapamtiš za prideve je da se ispred njih ne koristi član ako stoje samostalno. Share on X
Ako pridev stoji samostalno, onda se ispred njega ne koristi član. Član se koristi ispred prideva ako taj pridev stoji ispred imenice. I sada ću odmah dati jedan primer, da shvatiš o čemu pričam. Primer glasi ovako:
It is interesting. – To je interesantno.
(U tom primeru, upotrebljen je taj pridev samostalno i nema člana.)
A ako, recimo, kažeš rečenicu:
It is an interesting book.
(Dakle, imamo imenicu book, koja je posle prideva – član se koristi zbog te imenice book. I zato će biti an interesting book cela fraza.)
I peta vrsta reči u engleskom na koju želim da ti skrenem pažnju su baš ti članovi koje sam pomenula bukvalno od samog početka. Vrlo je bitno da učiš članove. I znam da ljudima nije problem da shvate tu vrstu reči, da postoji ta vrsta reči. Ali, vrlo često ima puno nedoumica kada se koriste članovi, u kojim situacijama treba, kada ne treba. I članovi su reči, one male reči a/an/the – koje se nalaze ispred nekih drugih reči. Kao što sam već rekla, članovi se koriste ispred imenica – i to je, eto, nešto što treba da zapamtiš.
I postoji jako puno situacija kada se koriste članovi, a kada ne. Ali je vrlo bitno da ti znaš o toj vrsti reči, da znaš da je ta vrsta reči bitna u engleskom, da se vrlo često koristi. I da jednostavno moraš od samog početka da učiš neka konkretna pravila kada su u pitanju članovi, da učiš dosta kroz primere, da se oslanjaš na ono što čuješ… Recimo, vrlo često ćeš čuti izraz in the morning – i to je nešto što ćeš naučiti bukvalno kao izraz. I postoje razne situacije, gde ćeš moći kroz primere da zaključiš kako se koriste članovi. Naravno, tu su i lekcije koje će ti u tome pomoći sa raznim pravilima.
Problem je što mnoga pravila imaju i izuzetke, ali, eto, to je neka posebna priča o članovima. Bitno je da zapamtiš da, kada učiš engleski jezik – vrlo je bitno da prepoznaš članove kao vrstu reči i da ta vrsta reči mora biti deo konverzacije.
U ovoj epizodi, navela sam 5 vrsta reči u engleskom koje je bitno da naučiš i da imaš u vidu kada učiš engleski jezik. Naravno, to nisu sve vrste reči – ima ih još. Ali, ove su vrlo bitne – zato što će ti pomoći, kao što sam već rekla, da shvatiš neke druge stvari. Dakle, ako znaš imenice, onda će ti to pomoći kada je u pitanju upotreba članova. Ako shvataš šta su glagoli, onda će ti biti lakše da razumeš i vremena, itd. I zato su te reči bitan deo učenja engleskog jezika.
Za kraj želim da te pozovem da, ukoliko počinješ sa učenjem engleskog jezika, ili ukoliko želiš da nastaviš učenje – da pogledaš više o English Lane školi i kako ti učenje na ovaj način može pomoći da ostvariš taj tvoj cilj. Učenje se odvija online, ali nisu u pitanju individualni časovi, već je sveobuhvatni program, koji obuhvata mnogo aktivnosti koje su dostupne u okviru naše online platforme.
Na stranici gde slušaš ovaj podkast će biti link ka školi, gde možeš saznati više informacija kako učenje funkcioniše i, naravno, gde postoji link kako možeš da se prijaviš za učenje u školi i postaneš član.
Nadam se da će ti ova lekcija biti korisna i da će ti pomoći da razumeš te neke gramatičke pojmove malo bolje i da ti prosto ne budu nepoznati kada treba da primeniš nešto i kada treba da razumeš neko pravilo.
Hvala ti što slušaš podkast, ja sam Zorana Radović i čujemo se uskoro. Ćao!