054 – Kako da nastaviš sa učenjem engleskog

by | Sep 1, 2021

Učenje engleskog posle pauze je jedna prepreka koju moraš savladati i u ovoj epizodi podkasta, saznaćeš kako da to uradiš.

Preslušaj epizodu ispod i saznaj kako da nastaviš sa učenjem engleskog:

Zanima te više o onlajn školi English Lane? Klikni ovde da saznaš više.

Transkript:

Zdravo. Moje ime je Zorana Radović. Ja sam profesor engleskog jezika i osnivač onlajn škole English Lane. Ovo što slušaš je English Lane podkast i dobrodošla u četvrtu sezonu English Lane podkasta. Ovo je prva epizoda u četvrtoj sezoni. Do sada je objavljeno već prethodne tri sezone i možeš preslušati neke od lekcija i savete za učenje koji su tu objavljeni.

Sada nastavljamo dalje, nastavljamo sa četvrtom sezonom. Prva epizoda u ovoj sezoni biće kako da nastaviš sa učenjem engleskog. Mislim da će ovo biti odlična tema za sve one koji su pravili pauzu u učenju, bez obzira da li je ta pauza bila nešto duža pa su recimo prošle možda i godine od kada si poslednji put učila engleski, ili je možda pauza bila neka kraća.

Recimo, bila si na odmoru i htela si da iskoristiš prosto neke dane da se onako skloniš sa kompjutera, da ne gledaš u telefon, ili jednostavno odmaraš i bila si prinuđena da zbog toga napraviš pauzu par nedelja. Vrlo je bitno da kada želiš da nastaviš sa učenjem engleskog jezika da uradiš to na pravi način da bi i dalje nastavila da dobijaš dobre rezultate.

Prvo, imaj u vidu da naviku da učiš redovno je vrlo teško steći a mnogo lakše se ta navika izgubi, što znači da u toku odmora, u toku pauze si se verovatno navikla da ne učiš. Biće ti malo teže u početku da se vratiš, ali to je sasvim normalno i za očekivati. Probaj da shvatiš da to mora tako da ide, da će možda biti malo teže da se vratiš, ali je bitno da istraješ u tome i da nastaviš onako kako si počela. Da nastaviš da učiš kao što si i učila u nekom ranijem periodu, da to bude redovno jer samo na taj način možeš zaista ostvariti rezultate.

Još je bitno da razmisliš o tome zašto si napravila prethodnu pauzu. Postoji mogućnost da pauza koju si napravila nije nešto što si želela ili planirala. Postoji situacija da si možda morala da odustaneš, da si možda počela da ostvaruješ neke lošije rezultate pa si zato morala da odustaneš, pomislila si da ti to ne ide.

Kada želiš da nastaviš sa učenjem, vrlo je bitno da shvatiš to da je to bilo, da je to jedno tvoje iskustvo i da ne znači da nikada nećeš moći da naučiš engleski zato što si imala neko iskustvo koje nije bilo baš po planu kako si želela i nisi tada ostvarila to što si želela.

Postoje mnogi razlozi zašto možda to nije ispalo tako kako si očekivala. Ako si sada spremna da kreneš sa učenjem, bitno je da prihvatiš da je to tako bilo i da jednostavno, ovo je sada neko novo iskustvo i kada kreneš ponovo sa učenjem engleskog jezika, da to bude onako novi početak za tebe.

U nastavku ću pričati o tome šta je potrebno da nastaviš sa učenjem engleskog jezika bez obzira koliko dugo si pravila pauzu. Ovo će ti pomoći da stvoriš kod sebe, kako bih to rekla, mindset. Znači da imaš neki stav prema učenju engleskog koji će ti pomoći da zaista ostvariš rezultate, da istraješ čak i ako bude nekih prepreka, a biće ih, sasvim je to normalno. Da u svemu tome ostaneš uporna i dosledna tome da želiš da naučiš engleski jezik i da kod sebe stvoriš naviku koja će ti omogućiti da učiš redovno.

Prvo je spremost da učiš. Vrlo je bitno da si ti zaista spremna da se posvetiš učenju engleskog jezika i da se posvetiš na duže staze. Nemoj očekivati da će ovo biti neka kratkoročna akcija gde ćeš ti nešto na brzinu naučiti. Posebno, recimo ako se spremaš za neko putovanje ili ako se spremaš za neki razgovor za posao i da očekuješ da ćeš na brzinu nešto naučiti.

To je potpuno pogrešan način razmišljanja ako stvarno želiš da naučiš, jer ti rezultati koje ćeš dobiti u tom trenutku možda čak i budu privremeno zadovoljavajući, ali na duže staze nisu. Zato je bitno da učenje engleskog jezika doživiš tako da je to nešto što želiš sebi da ostvariš na duže staze i da si spremna da to uradiš.

To znači da će biti potrebno da učiš i da odvojiš vreme za učenje i da vežbaš. Da će možda biti dana kada ti neće biti do učenja i da mora da vežbaš sve. Da ne možeš da vežbaš samo testove, da ne možeš da vežbaš samo konverzaciju nego moraš sve zajedno da vežbaš. To je vrlo bitno da razumeš, da prosto shvatiš šta je sve potrebno da bi naučila engleski.

Druga stvar je spremnost da se prilagodiš. Kao što sam već na početku rekla, znači ti si u nekom trenutku učila engleski jezik i sada je trenutak da nastaviš, ali to nije tako jednostavno. Recimo, ako si radila po nekom udžbeniku, stigla si do stranice 55 i posle pauze nastavljaš od stranice 56, to ne ide tako.

Nije moguće samo jednostavno nastaviti bez ikakvog obnavljanja jer sasvim je normalno da se u toku pauze mnogo toga zaboravi i što je najbitnije, izgubi se sigurnost. Sve ono što si znala, ne kažem da si zaboravila. Pogotovu ako je kraća pauza u pitanju nisi zaboravila, ali si verovatno izgubila sigurnost da to upotrebiš u konverzaciji. To je nešto što moraš ponovo polako da stekneš. U tom slučaju ćeš verovatno morati da se malo vratiš da obnoviš i na taj način da se prilagodiš tom novom učenju.

Takođe je bitno da recimo ako si završila kurs u jednoj školi a sada nastavljaš učenje u drugoj školi, ili recimo ako učiš individualno sa profesorom, učila si možda sa jednom osobom, nastavljaš sa drugom, vrlo je bitno da se u tom trenutku prilagodiš tom novom načinu učenja i da prihvatiš to i da naravno nađeš pre svega nešto što tebi zaista odgovara. Idealno bi bilo ako bi mogla da nastaviš na isti način kao što si počela. Ako moraš da promeniš školu, ili možda čak ista škola a drugi profesori, i to se dešava, vrlo je bitno da znaš da neće biti isto kao što je bilo i da prosto u tom trenutku moraš da se prilagodiš i da prilagodiš, naravno, svoja očekivanja.

Sledeće je da napraviš plan koji je održiv. Ovo je veoma bitno kada želiš da nastaviš sa učenjem engleskog. Nemoj da dozvoliš sebi da budeš previše ambiciozna iako sam sigurna da to želiš. Želiš da kažeš sebi, “Učiću četri puta nedeljno po sat vremena.” Verujem da ti to želiš u tom trenutku. Razmisli da li ćeš za dva meseca, za tri meseca moći to isto da izvedeš, čak iako sada možeš i imaš dovoljno vremena da to izvedeš i možda dovoljno snage da to izvedeš. Posebno, recimo, ako si se vratila sa odmora pa ti deluje sve to izvodljivo, razmisli da li je to izvodljivo na duže staze.

To je vrlo bitno jer ako ti kreneš, recimo, da učiš četri puta nedeljno po sat vremene, bićeš super zadovoljna sobom i videćeš odmah i dobre rezultate. U trenutku kada to ne budeš mogla da ispratiš, recimo, doćiče nedelja kada će biti previše obaveza na poslu i kada ćeš možda uraditi samo dva sata te nedelje. Ili će doći neki period kada ćeš možda samo imati pola sata da nešto pogledaš i da uradiš neko vežbanje ili neki zadatak.

U tom trenutku ćeš se osećati vrlo loše i osećaćeš kao da si već izgubila, onako kao da si već odustal sa učenjem iako nisi, naravno. Jednostavno, u tom trenutku si morala tako da se prilagodiš situaciji. To negativno utiče na tvoju motivaciju i zato je bitno da u startu nadješ nešto onako između što znaš da ćeš uglavnom moći da ostvariš jer će ti to pomoći da onda budeš onako dosledna i redovna i da uvek poštuješ tu naviku kod sebe. Da onda zaista svake nedelje, čak iako nekada bude previše obaveza, uspeš da ostvariš bar deo toga i da uvek osećaš zadovoljstvo što si uspela to da uradiš.

Za tvoju motivaciju je bolje da recimo kažeš da ćeš učiti dva sata ove nedelje, a da ako si imala više vremena provedeš tri, četri sata u učenju, a da znaš da ćeš ta dva sata onako sebi zagarantovati. Click To Tweet

Imaj u vidu da je za tvoju motivaciju mnogo bolje da recimo kažeš da ćeš učiti dva sata ove nedelje, a da ako si imala više vremena provedeš tri, četri sata u učenju, a da znaš da ćeš ta dva sata onako sebi zagarantovati. Onda ćeš se osećati mnogo bolje jer si uspela čak i da premašiš taj plan koji si sebi zacrtala jer je to bolje za tebe. Osećaćeš se bolje nego da nisi uspela da uradiš ono što si planirala.

Četvrta stvar je da obećaš sebi da ćeš ispratiti to i da ćeš se zaista posvetiti učenju engleskog jezika. Ovo je vrlo bitno jer ti tvoji lični ciljevi su zapravo nešto što tebe pokreće. Verovatno si nekada bila u situaciji da sebi kažeš, “Nemam vremena za učenje engleskog.”

Zamisli sada situaciju da ti neko dođe i kaže, ako provedeš naredne dve nedelje i učiš engleski svaki dan, dobićeš posao neki koji si želela. Ili, recimo, ne mora posao, može neko putovanje na neku egzotičnu destinaciju. Verujem da većina vas bi već danas krenula sa učenjem engleskog jezika jer bi postojao taj neki motiv koji bi pokrenuo tebe u tom trenutku da učiš čak iako, da kažem, nisi imala vremena. Kako odjednom imaš vremena?

To znači da učenje engleskog tebi zapravo nije bilo u prvom planu i nije bio takav prioritet kao što jeste tada u tom trenutku kad ti neko da dodatni motiv. Zato je vrlo bitno da ti sama sebi budeš motivacija, da sama sebi postaviš cilj i da već probaš da zamisliš sebe kako bi izgledao tvoj život da znaš engleski jezik. Kako bi izgledalo prisustvovati sastanku gde ti razumeš šta ostali pričaju i gde se ne plašiš da i ti nešto prokomentarišeš? Kako bi izgledalo da otputuješ negde i da možeš bez problema onako da pitaš nešto? Prosto ne moraš da strahuješ od toga da ćeš doći u neku neprijatnu situaciju gde nećeš znati šta da radiš i kako da se sporazumeš.

Zamisli kako bi ti izgledala tada u tom trenutku. To je nešto što će tebi biti motiv da nastaviš sa učenjem kada god imaš neku nedoumicu, kada god imaš situaciju da misliš da nemaš vremena, da osećaš da nešto ne možeš da stigneš. Razmisli uvek o tome i priseti se da je to tvoj glavni motiv i tvoj cilj koji ti želiš da ostvariš. Ako se sasvim dovoljno posvetiš tome, ako si istrajna, ti ćeš to moći i da ostvariš.

Dakle, da sumiram, neophodno je da budeš spremna da učiš, spremna da se prilagodiš načinu učenja, da napraviš plan koji je održiv i da obećeš sebi da ćeš učiti, da stekneš tu motivaciju koja dolazi iz tvojih ličnih ciljeva.

Želim sada sa tobom da podelim kako bi izgledalo, recimo, ako sada želiš da nastaviš sa učenjem engleskog jezika, kako bi izgledala tvoja putanja ako želiš da uspeš i ako želiš da sve ovo ostvariš. Sada si donela odluku da želiš da nastaviš sa učenjem engleskog jezika i tvoj prvi sledeći korak je da obnoviš ono što si naučila do sada.

To može biti malo dosadan zadatak, znam. U zavisnosti od toga da li radiš samostalno ili radiš sa profesorom, vrlo je bitno da obnoviš neke likcije, da razmisliš o tome šta si od toga naučila, šta si možda zaboravila, šta moraš da se podsetiš, jer to je nešto što je neophodno da bi I dalje nastavila na pravi način.

Drugi korak je da prihvatiš činjenicu da si neke stvari zaboravila. To se svima dešava. Nemoj da misliš o tome kao nešto negativno jer nije. To je jednostavno tako, to se dešava. Sasvim je normalno da moraš da se podsetiš i da obnoviš neke stvari.

Treća stvar je da se konsultuješ sa profesorom eventualno oko toga da li postoje neke stvari koje ti malo lošije idu. Recimo, ako ti možda ide lošije konverzacija, možda ćeš u toku obnavljanja malo više da se fokusiraš na konverzaciju. Ili recimo, ako su ti slabije išla vremena, da u tom trenutku kada obnavljaš malo više pažnje obratiš na vremena, a malo manje pažnje na učenje novih rači. Vrlo je bitno da se sve to uči na isti način, da paralelno učiš i reči i gramatiku i konverzaciju, izgovor. Sve to da vežbaš zajedno, pa ako u tom trenutku kada obnavljaš primetiš da postoji neki nesklad, vrlo je bitno da to tada otkloniš.

Četvrti korak je da napraviš naviku da učiš redovno. To će možda biti teško prvih nedelju, dve, tri najviše. Onda kada uđeš u tu rutinu i kada imaš iza sebe tu naviku da učiš redovno biće ti sve lakše i lakše.

Peta stvar je da nastaviš dalje sa novim gradivom. To ćeš uraditi naravno nakon što sve ovo završiš. Biće ti potrebno možda par nedelja, možda mesec ipo dana i u tom trenutku ćeš već biti u boljoj situaciji nego što si bila pre pauze. Znači obnovila si sve što je bilo potrebno i već si krenula polako da učiš dalje. Uz sve to već imaš i naviku da učiš redovno i to je ono što će ti omogućiti pre svega da nastaviš dalje tim tempom kako si krenula i da vremenom ostvaruješ sve bolje i bolje rezultate.

Ovo je putanja koju bih ti ja predložila i koja si ti kao što i sama shvataš ostvariti rezultate. Postoje i situacije kada neko nije baš spreman da to prihvati na takav način. Recimo, dešava se da ljudi posle pauze žele da nastave tačno gde su stali. Kažu, recimo, završili su A2 kurs i žele da nastave B1. Ne razmišljaju o tome da li su zaista spremni za B1. Zamisli samo da upišeš kurs za koji nisi spremna, već si sama sebe osudila na neuspeh.

Vrlo je bitno da odrediš gde krećeš sa učenjem i pošto si odredila, da se malo vratiš nazad da obnoviš. Prihavati to kao činjenicu koja je takva. To je negativna strana pravljenja pauze. Zato i nije baš preporučljivo praviti pauzu da se onako potpuno isključiš kada je u pitanju učenje, već je vrlo bitno da održavaš to učenje čak iako nekada to mora da bude manje, ali bilo bi dobro da generalno izbegavaš uopšte da praviš pauze.

Takođe, ako si spremna da uspešno učiš engleski jezik i ako si prihvatila sve ovo o čemu sam pričala, ti nećeš doći u situaciju da u mislima imaš one negativne stvari koje ljude u stvari samo sputavaju, kao što je, recimo, “Ne znam da li ću moći ovo. A, ovo mi ne ide. Učiću kad stignem” i tako dalje. To su sve stvari koje u glavnom izgovaraju ljudi koji zapravo nisu odlučili da će da uče i nisu sasvim posvećeni tome iako bi možda želeli.

Razumem da je želja verovatno tu ali vrlo je bitno da osim što želiš to da ostvariš, spremna si da shvatiš šta je potrebno da bi to ostvarila i da si spremna da se tome posvetiš. Nije dovoljno samo poželiti da naučiš, moraš i da se zaista posvetiš tome i da osmisliš kako ćeš ti to ostvariti sebi.

Kada nastavljaš sa učenjem engleskog jezika, izbegavaj da pričaš, “Ma ja sam već bila na tom nivou. Ja sam to već završila. Ne želim da se vraćam. Ne mogu ja to. Ne znam da li ću baš imati vremena. Ne bih ja to ponovo da učim.” Te stvari te ne vode ka uspehu. Vrlo je bitno da razmisliš o tome kako ćeš ti nešto ostvariti, a ne da pričaš o tome kako nećeš ostvariti to i kako ne znaš da li ćeš moći da ostvariš.

Zacrtaj sebi da ti to želiš da ostvariš i onda razmisli kako ćeš da ostvariš, kako ćeš da obnoviš, kako ćeš da se vratiš da se potsetiš. Kako ćeš da iskoristiš to što možda nisi nešto sasvim dobro naučila, da se sada vratiš da napraviš još bolju osnovu. Kako ćeš preokrenuti to svoje slobodno vreme i iskoristiti ga na najboljii način da ne dođeš u situaciju da opet praviš pauze i da to onda negativno utiče na tvoje znanje.

U koliko si ti sada spremna da učiš i spremna si da se prilagodiš učenju, da obnoviš nešto što je potrebno i da nađeš taj pravi put da kreneš dalje, u koliko si spremna da napraviš taj plan koji će ti pomoći da učiš redovno i da stekneš naviku i da si motivisana da učiš redovno, onda predlažem da kreneš već sada. To je ono što je tebi potrebno da bi naučila engleski. Ne postoji pravi trenutak kada treba krenuti, već treba krenuti tada kada si ti spremna za to.

Ukoliko imaš neki već način učenja iza sebe kojim si bila zadovoljna i koji ti je ostvarivao dobre rezultate, najbolje bi bilo da nastaviš da učiš na taj način.

Ukoliko tražiš neki novi način a nisi učila nikad u mojoj školi, predlažem da pogledaš više o English Lane onlajn školi. Na ovoj stranici gde slušaš podkast biće link ili možeš da potražiš English Lane onlajn škola. Tu ćeš pronaći sve informacije o tome kako funkcioniše učenje i kako ti ja mogu u tome pomoći. Tu su i iskustva polaznica koje su već učile ili trenutno uče sa mnom.

Pogledaj na stranici o tome kako funkcioniše učenje, kako se uči onlajn i pogledaj iskustva polaznica pa razmisli da li je to nešto što bi tebi odgovaralo.

Nadam se da će ti ovi saveti pomoći da nastaviš sa učenjem engleskog na pravi način.

Čujemo se uskoro u sledećoj epizodi gde ću i dalje pričati o korisnim savetima i lekcijama za učenje engleskog jezika.

Ja sam Zorana Radović. Čujemo se uskoro. Ćao.

Preuzmi BESPLATNU e-knjigu:

Upiši se

English Lane škola


🎓 Onlajn kursevi engleskog

💻 Dodatne aktivnosti za članove

👩‍🏫 Podrška profesora dok učiš

Saznaj više ovde