167 – 10 rečenica u engleskom sa predlogom at
U ovoj lekciji, nauči rečenice sa predlogom at uz par korisnih saveta za upotrebu izraza sa ovim predlogom.
Preslušaj epizodu ispod i nauči:
Podcast: Play in new window
Subscribe: Apple Podcasts | Spotify | TuneIn | Deezer
Zanima te više o onlajn školi English Lane? Klikni ovde da saznaš više.
Transkript (samo informativno, može sadržati slovne i druge greške):
U ovoj epizodi naučićeš 10 rečenica u engleskom sa predlogom at.
Moje ime je Zorana Radović. Ja sam profesor engleskog jezika i osnivač onlajn škole English Lane. Ovo što slušaš je English Lane podkast gde pričam o korisnim savetima i lekcijama za učenje engleskog jezika.
Sada slušaš epizodu broj 167 i u ovoj epizodi pomenuću 10 rečenica u engleskom sa predlogom at.
Ove rečenice će biti idealne za tebe ako si na početnom ili čak možda i na srednjem nivou, zato što će ti pomoći da upotrebiš neke izraze koji imaju baš taj predlog at i kako da ih pravilno prilagodiš rečenici.
Poslušaj prvu rečenicu:
I’ll see you at noon.
Kod ove rečenice imamo izraz at noon koji znači u podne. Ovo je nešto što je bitno da zapamtiš, posebno na početnom nivou i nešto što će izazvati možda zabunu kod tebe u početku, jer ćeš naučiti da se na engleskom u kaže in, ali ovde imamo situaciju da se koristi at.
Probaj to da zapamtiš kao izraz, kao nešto što se tako koristi, dakle u podne se kaže at noon. Isto tako u ponoć se kaže at midnight.
Probaj da zapamtiš te izraze, to su dva specifična izraza gde se koristi predlog at. Ova reč at je predlog i to je reč koju ćeš koristiti u ovoj situaciji, at noon, at midnight.
Druga rečenica:
I’ll see you at 5:00 pm.
Ova rečenica je dosta slična, samo je ova vremenska odredba malo drugačija. Dakle imamo at 5:00 pm, u 5 sati.
Opet je situacija da koristiš at za nešto što je u, nešto što možda pomisliš da treba prevesti in, ali nije. Kada želiš da kažeš u koliko sati se nešto dešava, koristiš predlog at, at 5:00 pm.
Inače ovo je vremenska odredba, odnosno govori se kada se dešava nešto, odnosno kada će se desiti ili kada se desilo, dakle može biti i u prošlom i u budućem i u sadašnjem vremenu, ali pominje se to vreme.
Videćeš da u engleskom postoji pravilo kada se koristi at, kada in, kada on uz vremenske odredbe.
Ukoliko učiš engleski u mojoj školi videćeš ove lekcije koje će ti pomoći da napraviš razliku i da tačno znaš koji se predlog koristi uz koju vremensku odredbu.
Dolazimo do treće rečenice:
You can call him, he’s at home.
Ova rečenica znači možeš ga pozvati, on je kod kuće, at home. I ovo probaj da zapamtiš kao izraz, kao nešto što ćeš koristiti tako kako jeste, at home, kod kuće.
Sledeća rečenica:
I don’t like onions at all.
Ovo znači ne volim luk uopšte. At all znači uopšte i koristiš u tako nekim specifičnim situacijama vezano ovo at all.
Može se koristiti nekada na kraju rečenice, a nekada može biti i u sredini rečenice u zavisnosti od toga da li je u pitanju složena rečenica ili ne.
Sledeća rečenica glasi ovako:
We are meeting at the park.
Nalazimo se kod parka. Imamo izraz at the park.
Ovaj predlog at ćeš često koristiti na početnom nivou kada želiš da kažeš gde se nešto dešava kao što je ovde at the park, a imaćemo u narednim primerima rečenica još nekoliko situacija, a kako napreduješ sa učenjem može ti se desiti da imaš dilemu da li da upotrebiš at the park ili in the park.
Ono što je bitno da zapamtiš je da su obe fraze tačne. Ukoliko te zanima da vidiš detaljno koja je razlika, u okviru moje škole ja sam odgovorila baš na to pitanje jer je to nešto što često izaziva nedoumicu, pa ću ostaviti link.
Ako slušaš podkast u mojoj školi, na ovoj stranici će biti i to objašnjenje dodato, tako da možeš da pogledaš.
Sledeća rečenica je:
What are you looking at?
Ova rečenica znači u šta gledaš i zbog ovog at to znači u šta gledaš.
Glagol look znači gledati i posle njega se koriste razni predlozi i ponekad oni i menjaju njegovo značenje, ali kada se koristi ovo at to znači gledati u nešto, look at, gledati u nešto. Share on X
Bitno je da zapamtiš da se ta reč koristi i kada je potvrdna rečenica i kada je rečenica upitna kao što je to ovde slučaj.
Sledeća rečenica:
They are at the supermarket.
U ovoj rečenici imamo at the supermarket, izraz za mesto i u sledećoj rečenici još jedan izraz za mesto koji ima predlog at:
We’ll meet at the entrance.
Ova rečenica znači naći ćemo se kod ulaza, at the entrance.
Dolazimo do sledeće rečenice, u pitanju je rečenica:
I’m good at sports.
Ova rečenica ima izraz good at koji znači biti dobar u nečemu i koristiš ga tako kao deo rečenice, good at i onda dodaješ u čemu je osoba dobra, u ovom slučaju je u pitanju reč sports.
Vrlo često se koristi taj glagol to be na početku, I’m good at sports. Još jednom da ponovim značenje tog izraza, dobar u nečemu, good at.
Dolazimo do sledeće rečenice:
They arrived at the airport in the evening.
Kod ove rečenice imamo dve priloške odredbe posle glgola arrive, gde je osoba stigla, at the airport i imamo kada je osoba stigla, in the evening.
Ono što je korisno da zapamtiš ovde je da je taj redosled obično dobro pratiti kada pišeš rečenicu na engleskom.
Kada želiš da proširiš rečenicu, vrlo je bitan taj red reči i vrlo često se ta odredba za vreme, to je ovde in the evening, koristi na kraju, a pre toga koristiš gde je osoba, at the airport.
To je inače pitanje koje često dobijam kada je u pitanju pisanje malo složenijih rečenica, jer kada na početnom nivou pišeš rečenice, one vrlo često budu jednostavne pa imaju po recimo 3, 4, 5 reči.
Ali kako napreduješ sa učenjem i želiš da proširiš te rečenice, vrlo je bitno da razumeš pravilan red reči i kako da to uradiš tako da ta rečenica i dalje bude gramatički pravilna, a da naravno vremenom postaju rečenice složenije.
Inače postoji u mojoj školi i posebna radionica o redu reči, tako da možeš i to pogledati kao dodatnu aktivnost posle ove lekcije, gde je fokus baš na tome kako se koristi, odnosno koji red reči treba pratiti kada se proširuje rečenica, odnosno kada želiš da upotrebiš neke dodatne reči kao što su recimo pridevi da opišeš nešto ili recimo ovako, odredbe za vreme, za mesto i tako dalje.
Škola koju pominjem je Englesh Lane, u pitanju je onlajn škola za učenje engleskog jezika. Na ovoj stranici gde slušaš podkast postoji link ka školi gde možeš pogledati više informacija kako funkcioniše učenje i kako se možeš prijaviti i krenuti sa učenjem.
Ukoliko učiš engleski u mojoj školi, pogledaj ove dodatne aktivnosti koje će biti na stranici koju ti gledaš kada slušaš podkast. Naravno tu sam ako imaš bilo kakvih pitanja, možeš mi poslati poruku preko platforme za učenje.
Hvala ti što slušaš podkast. Moje ime je Zorana Radović i čujemo se uskoro. Ćao.
Dodatni resursi:
154 – 10 predloga u rečenicama kada počinješ sa učenjem engleskog >>