fbpx

098 – 30 Reči na engleskom: U kancelariji

by | Oct 12, 2022

U ovoj lekciji, naučićeš reči za pojmove u kancelariji. Uvežbaj izgovor i značenje ovih reči koje možeš upotrebiti u konverzaciji.

Preslušaj epizodu ispod i uvežbaj reči:

Zanima te više o onlajn školi English Lane? Klikni ovde da saznaš više.

Transkript:

U ovoj epizodi naučićeš 30 reči za poslovnu komunikaciju na engleskom, kako da izgovoriš te reči, šta one znače i kako da ih upotrebiš u rečenicama.

Moje ime je Zorana Radović. Ja sam profesor engleskog jezika i osnivač onlajn škole English LaneOvo što slušaš je English Lane podkast gde pričam o korisnim savetima i lekcijama za učenje engleskog jezika.

U ovoj epizodi fokus će biti pojmovi koje možeš videti u kancelariji i krećem od prve reči koja i jeste kancelarija, office na engleskom. Probaj sada da ponoviš sa mnom.

Kada ja izgovorim jednu reč, napraviću pauzu tako da ti možeš da izgovoriš reč i na taj način vežbaš izgovor.

Dakle prva reč je office. Sledeća reč je radni sto i probaj sada i ti da ponoviš ovu reč posle mene, desk. 

Ako si naučila do sada reč table, to je reč koju ćeš koristiti za sto koji imaš u kući, ali kada je u pitanju kancelarija biće ti potrebna reč desk. 

Sledeća reč je reč chair. Ova reč znači stolica i kada pričamo o pojmovima u kancelariji vrlo često ćeš čuti pojam office chair. To su dve reči gde ova reč office opisuje kakva je stolica, da je u pitanju kancelarijska stolica.

Probaj sada i taj pojam da ponoviš sa mnom, office chair. 

Idemo dalje. Sledeća je reč clock. Ova reč znači sat i ako imaš dilemu kada da upotrebiš reč clock, kada da upotrebiš reč watch ili čak hour, imam posebnu epizodu English Lane podkasta baš o toj temi i ostaviću na ovoj stranici link gde možeš i to da preslušaš.

Sledeća reč, water cooler. Ova reč znači aparat za vodu. To je onaj aparat što hladi ili greje vodu i vrlo često se ne nalazi u samoj kancelariji nego u nekim zajedničkim prostorijama, ali može biti i u kancelariji.

Sledeća reč je jedna koja dosta problema pravi početnicima kada treba da je izgovore, a vrlo je jednostavna zapravo za izgovor. Problem je samo taj jedan glas i sada ćeš čuti kako da izgovoriš tu reč pravilno.

Probaj prvo da ponoviš sa mnom, a onda ću ti ja skrenuti pažnju na taj glas. Lamp. Kao što čuješ kod te reči imamo glas /æ/.

To je kombinacija glasova /a/ i /e/. Dakle nije /lamp/. Uglavnom mnogi probaju da kažu lamp, ali nije. Na engleskom će biti /læmp/.

To je pravilan izgovor. Kada koristiš i ovu reč možeš ispred dodati neku reč da je opišeš, pa ćeš možda čuti nekada u frazi desk lamp. To je lampa za radni sto.

Sledeća reč pen holder. Ovo se piše odvojeno kao dve reči, pen holder i to je držač za olovke, odnosno za hemijske olovke.

Onda imamo reč folder. Ova reč znači folder ili fascikla.

Zatim imamo reč basket (/ˈbɑːskɪt/) ili možeš reći /ˈbæs·kɪt/Prvo je bila britanska verzija, drugo je američka verzija.

Ispred možeš dodati paper, paper basket, to znači korpa za papir. Ili čak umesto te reči basket, vrlo često ćeš čuti i pojam bin, i jedno i drugo su znači korpa za papir.

Sledeći pojam je calculator. Ova reč znači digitron. Sledeća reč calendar, kalendar. Onda imamo reč printer, štampač.

Sledeća reč je whiteboard. Ova reč znači bela tabla i to je ona tabla na kojoj se piše markerima, onim specijalnim flomasterima.

Sledeća reč je noticeboard. Reč noticeboard je češće u britanskom engleskom, dok se u američkom engleskom često koristi bulletin board. 

Ponovi sada i tu drugu reč sa mnom, bulletin board. Prva reč se piše spojeno kao jedna reč, noticeboard, a druga dve odvojene reči, bulletin board. 

U nekim situacijama možeš čuti i samo board ako znaju zaposleni o kojoj tabli pričaju. To je tabla na kojoj se obično okače neke informacije koje su bitne svim zaposlenima, kao što je recimo raspored rada, planovi neki za tu nedelju i tako dalje.

Sledeća reč, computer. Ova reč znači kompjuter i ovo je jedna reč kod koje se kao kod reči lamp dosta greši. Nije u pitanju ni jedan glas već je samo problem kako naglasiti ovu reč.

Vrlo često čujem izgovor /kəmˈpjuːtər/. Taj način nije pravilan jer je bitno dase naglasi drugi deo reči, /kəmˈpjuːtə(r)/. To /pju/, tu je naglasak, /kəmˈpjuːtə(r)/.

Probaj da obratiš pažnju, kada učiš engleski jezik, da te duže reči koje imaju više slogova imaju određeno gde se naglašava koji deo reči i to nije uvek isto.

Nije uvek prvi deo reči naglašen. Nekada je ovde kao što vidiš drugi deo reči naglašen da bi pravilno izgovorila svaku reč.

Sledeća reč, computer screen. Ova reč znači monitor. Možeš reći samo screen, a možeš reći i computer screen, da dodaš da misliš na monitor od kompjutera.

Sledeća reč, keyboard. Ova reč znači tastatura. Sledeća reč je mouse. Ova reč znači miš. Prethodnih nekoliko reči su bili pojmovi koji su vezani za kompjuter i za tu opremu koja dolazi uz kompjuter.

Sledeća reč je planner. Ova reč znači planer i može biti neki raspored ili neka knjiga, ili čak kompjuterski program gde se upisuju rasporedi, datumi i planovi tako da ima različite formate, ali bitno je da je to nešto što se koristi za praćenje i za plan aktivnosti.

Sledeća reč je malo komplikovanija za izgovor, ali slušaj pažljivo i probaj da ponoviš i ovu reč za mnom, stationery. 

Ova reč se prevodi kancelarijski materijal i zapravo uključuje sve ono što se koristi u kancelariji za pisanje, kao što je recimo papir, hemijske olovke, olovke.

Tu spadaju čak i koverte i spajalice. Sve što spada u taj kancelarijski materijal ili sitan materijal, to sve imenuje pojam stationery.

Tu spadaju čak i koverte i spajalice. Sve što spada u taj kancelarijski materijal ili sitan materijal, to sve imenuje pojam stationery. Share on X

Sledeća reč je notepad. Ova reč imenuje blok odnosno neki blokčić za beleške.

Onda imamo reč pencil. 

Kod ove reči bitno je da zapamtiš da ne izgovaraš glas odnosno slovo je napisano ali se ne izgovara, /ˈpensl/ i ta reč znači olovka.

Sledeća reč je pen. Ova reč znači hemijska olovka ili penkalo.

Onda imamo reč scissors. Ova reč znači makaze i vratiću se malo kasnije na ovu reč da ti objasnim po čemu je specifična, a do tada imamo ješ nekoliko reči koje će ti pomoći da imenuješ pojmove u kancelariji.

Sledeća reč je ring binder. Ovo ćeš pisati kao dve reči, ring binder i ta reč znači registrator. Možeš reći samo binder za registrator, u zavisnosti od toga kakva vrsta registratora je u pitanju.

Kada kažeš ring binder, misliš na onaj klasičan registrator koji ima one okrugle metalne prstenove, ring, zato se i zove ring binder. Naravno, može biti i drugačija vrsta povezivanja tih fajlova, pa onda ćeš reći samo binder.

Sledeća reč, highlighter. Ova reč imenuje marker za označavanje i obično je taj marker u svetloj boji zato što se koristi za označavanje, ne za pisanje i na engleskom je reč highlighter. 

Sledeća reč, notebook. Ova reč znači sveska. Sledeća reč je paperclip. Ova reč znači spajalica. Zatim imamo reč stapler. Ova reč znači heftalica.

Poslednja trideseta reč, envelope. Ova reč znači koverta odnosno koverat i i to je ukupno 30 reči koje ti pomažu da imenuješ pojmove u kancelariji.

Ono što je bitno da zapamtiš da kada koristiš ove pojmove, za većinu, za skoro sve pojmove možeš koristiti i određeni i neodređeni član u situacijama kada ih koristiš u rečenici. Odmah ću ti navesti nekoliko primera:

I have a desk in my office. 

Imamo reč a desk. Znači nikada nećeš reći samo desk. I have desk in my office. Takva rečenica ne bi bila tačna. I have a desk in my office. 

Ako koristiš množinu, onda se ne koristi ovaj neodređeni član i onda će rečenica glasiti:

We have four desks in our office. 

Imamo desks, množinu imenice i tada ne može da se koristi neodređeni član odnosno an. Sledeća stvar koja je bitna da zapamtiš kada koristiš ove reči je da pogledaš na koje slovo počinje ta reč, odnosno na koji glas u izgovoru počinje ta reč da bi odredila da li ćeš upotrebiti oblik ili an. 

Tako će biti I have a desk in my office. Ali će zato biti sledeća rečenica:

I work in an office. /æn ˈɒfɪs/.

Ja radim u kancelariji. Imamo an zato što je posle samoglasnik. Poslušaj sada nastavak rečenice. Kada neko kaže:

I work in an office. The office is on the fifth floor. 

Imamo reč office, dva puta, u dve rečenice, ali je prvo upotrebljen neodređeni član a zatim određeni član. Ono što je bitno da zapamtiš je da prvi put kada pominješ pojam, kada je pojam nepoznat koristiš neodređeni član, zato je an. 

Sada u nastavku u drugoj rečenici, zato što znaš o kojoj kancelariji pričaš taj pojam je poznat, kancelarija koja je već pomenuta. Zato se koristi određeni član ispred te reči. The office is on the fifth floor. 

Ovo je bilo samo jedno kratko objašnjenje kada koristiš određeni, kada neodređeni član. Ukoliko želiš detaljnije da naučiš o ovoj temi, ostaviću linkove ka epizodama podkasta u kojima ćeš baš naučiti kako se koristi koji član.

To je nešto što će ti pomoći da njih upotrebiš mnogo sigurnije i da naučiš sva pravila.

Dodaću još samo jedan primer, vratiću se na reč scissors. Reč scissors za razliku od ostalih koje su sve u jednini je takva da je u množini.

Dakle kada kažeš reč scissors, ona je uvek u množini i nema jedninu i ispred te reči se ne koristi neodređeni član.

To znači da nećeš reći a scissors, nego ćeš uvek reći scissors bez člana, ili ćeš upotrebiti određeni član ako su poznate makaze, the scissors. 

Osim reči scissors imali smo i reč stationery koja je takođe specifična zato što je nebrojiva.

Opet, pravilo je da se ispred nebrojivih imenica ne koristi neodređeni član tako da ne možeš reći a stationery. Ali i ovo je kažem nešto o čemu ćeš učiti kada učiš detaljnije o članovima.

Ako te zanima detaljnije razlika između brojivih i nebrojivih imenica i tu ću ostaviti jednu epizodu koja će ti pomoći da naučiš detaljnije te razlike.

Na ovoj stranici gde slušaš podkast na English Lane blogu biće napisane sve ove reči i ostavljeni linkovi ka ovim dodatnim epizodama.

U slučaju da slušaš English Lane podkast na nekoj od platformi kao što je Spotify ili YouTube, možeš u opisu videti link ka blog stranici gde se nalazi ova epizoda, tako da možeš pronaći sve ove dodatne resurse za učenje.

Ukoliko si član English Lane škole, ti slušaš podkast na posebnoj stranici. U okviru te stranice će biti dodatni resursi za tebe koji uključuju i kartice za učenje ovih reči kao i vežbe izgovora.

To je nešto što će ti dodatno pomoći da provežbaš sve ove reči.

Ako nisi član English Lane škole a želiš da dobiješ pristup dodatnim materijalima za učenje i priliku da učiš sa mnom u mojoj školi, na ovoj stranici gde slušaš podkast biće link, ili možeš da potražiš English Lane onlajn škola i tu ćeš pronaći detaljnije o školi i kako sve funkcioniše.

Nadam se da ti je ova epizoda bila korisna i da će ti pomoći da naučiš ove reči. Imaj u vidu da ne možeš možda sve ove reči naučiti odjednom tako da slobodno podeli učenje.

Vrati se na ovu epizodu ponovo, preslušaj reči i vežbaj kako da ih napišeš, kako da ih izgovoriš i šta te reči znače.

Moje ime je Zorana Radović i čujemo se uskoro. Ćao.

045 – Sati na engleskom

006 – 5 super korisnih pravila za upotrebu članova

026 – Kako da počneš da učiš članove u engleskom?

027 – Šta su brojive i nebrojive imenice u engleskom

Besplatno testiraj znanje engleskog

Uradi test i proveri kako stojiš sa engleskim.

Preuzmi BESPLATNU e-knjigu:

Upiši se

English Lane škola


🎓 Onlajn kursevi engleskog

💻 Dodatne aktivnosti za članove

👩‍🏫 Podrška profesora dok učiš

Saznaj više ovde

Potrebna ti je pomoć da naučiš engleski?

Pohađaj onlajn kurseve engleskog sa JASNim lekcijama, vežbanjima i zadacima uz podršku Zorane Radović.

Ako ti je potreban kvalitetan kurs engleskog, koji ti štedi vreme i pomaže da napreduješ bez obzira na obaveze koje imaš, jer učiš od kuće u bilo koje vreme, onda si došla na pravo mesto!

Klikni ovde da saznaš sve o tome kako učenje u English Lane školi sa profesorkom Zoranom Radović funkcioniše.

Kada se upišeš u školi, dobićeš pristup organizovanom programu učenja, gde uvek znaš koje lekcije, zadatke i vežbanja treba da radiš sledeće. Očekuju te video lekcije, veliki broj vežbanja, kao i zadaci i testovi.

Tu je i pomoć profesorke Zorane Radović, autora svih kurseva u školi English Lane. Zorana će pratiti tvoj rad, pregledati zadatke koje pošalješ i pomoći ti da razumeš gradivo kada postoje nedoumice ili imaš pitanja. Na taj način tvoje znanje će napredovati, ostvarićeš stvarne rezultate na koje ćeš biti ponosna i zavolećeš engleski. Učićeš u skladu sa svojim obavezama, moći ćeš i da se vraćaš i obnavljaš kad god ti je to potrebno.