112 – Koja je razlika između teach i learn
Nauči koja je razlika između reči teach i learn, i kako da ih upotrebiš u frazama na engleskom.
Preslušaj epizodu ispod i nauči kako se razlikuju ove reči:
Podcast: Play in new window
Subscribe: Apple Podcasts | Spotify | TuneIn | Deezer
Zanima te više o onlajn školi English Lane? Klikni ovde da saznaš više.
Transkript:
Imamo dve reči u engleskom, teach i learn i vrlo često postoji dilema kada upotrebiti jednu a kada drugu reč. Preslušaj ovu epizodu i nauči kako pravilno da upotrebiš ove reči i kako da ih razlikuješ u različitim situacijama.
Moje ime je Zorana Radović. Ja sam profesor engleskog jezika i osnivač onlajn škole English Lane. Ovo što slušaš je English Lane podkast gde pričam o korisnim savetima i lekcijama za učenje engleskog jezika.
Trenutno slušaš epizodu broj 112 i uvoj epizodi naučićeš kako da razlikuješ reči teach i learn. Ono što pravi najveći problem kada su u pitanju ove dve reči je to što se prevode na isti način, učiti odnosno podučavati.
Krećemo od reči teach. Reč teach je glagol i ova reč znači predavati odnosno učiti nekoga. Umesto reči teach možeš upotrebiti frazu give lessons to someone.
Glagol teach je nepravilan glagol i oblici po kolonama glase teach, taught, taught. Kada koristiš glagol teach možeš posle koristiti fraze kao što su ove koje ću sada navesti:
Teach something – učiti odnosno predavati nešto.
Teach somebody – učiti nekoga odnosno podučavati nekoga.
Teach english. Ovu frazu vrlo često ćeš prevesti predavati engleski.
Teach students Spanish. U ovoj frazi imamo dva dela. Imamo prvo teach pa students, a onda imamo Spanish.
Ova cela fraza znači podučavati učenike španski, odnosno učiti ih španski jezik.
Sada prelazimo na trenutak na glagol learn a onda ćemo da uporedimo i razlike. Glagol learn znači učiti odnosno učiti o nečemu.
Kada koristiš ovaj glagol umesto njega možeš upotrebiti frazu gain knowledge or skill, dakle naučiti nešto.
Glagol learn može biti i pravilan i nepravilan, odnosno postoje oblici i kada je pravilan i kada je nepravilan tako da možeš da izabereš koje oblike ćeš koristiti. Možeš koristiti learn, learned, learned kada dodaješ nastavak ed ili learn, learnt, learnt kada dodaješ t na kraju za drugu i treću kolonu.
Nema razlike, oba oblika su u upotrebi. Fraze koje se koriste sa glagolom learn su sledeće:
Learn something – naučiti nešto.
Learn a new language – naučiti novi jezik.
Learn from them – naučiti od njih.
Learn to play the guitar – naučiti da sviraš gitaru.
Sada da se vratimo na razlike između teach i learn. Vrlo je bitno da obratiš pažnju na značenje glagola da bi onda uspela da upotrebiš ovaj glagol pravilno u rečenici.
Kada koristiš teach koristiš ga u situacijij kada ti podučavaš nekoga ili kada osoba podučava nekoga, a learn koristiš u situaciji kada ti učiš, odnosno kada osoba uči od nekoga odnosno o nečemu.
To je vrlo bitno da zapamtiš jer postoji razlika, odnosno to će ti pomoći da odrediš koji od ova dva glagola da upotrebiš.
Kada želiš da kažeš učiti na engleskom, vrlo je bitno da razumeš taj kontekst da bi uspela da upotrebiš odgovarajući glagol. Nemoj koristiti bukvalno prevođenje.
Dakle, rečenicu koju imaš nemoj bukvalno prevoditi, već razmišljaj o značenju i koji oblik glagola učiti želiš da upotrebiš.
Da li osoba uči o nečemu ili osoba podučava nekoga jer to će biti glavna razlika koji glagol da upotrebiš.
Odmah sve ovo preslušaj i na primeru:
She works in a school, she teaches Spanish.
U ovoj rečenici imamo da osoba radi u školi i to ti govori da osoba podučava nekoga, da ne uči osoba već podučava nekoga i zato je izbor u ovoj rečenici glagol teach.
Nastavak koji čuješ ovde, teaches je nastavak koji se koristi za vreme present simple.
She wants to get a new job, she needs to learn Spanish and English.
Ona želi da dobije novi posao, potrebno je da nauči španski i engleski. U ovoj rečenici jasno ti je da osoba želi da nauči jezike i zato koristiš glagol learn.
Nije moguće upotrebiti teach u ovakvoj rečenici.
Zašto je bitno da razumeš ovakve razlike? Ove reči deluju na izgled kao da su sinonimi, kao da imaju isto značenje, ali zapravo nemaju.
Zato je bitno da razumeš šta one znače tako da možeš da ih upotrebiš u odgovarajućim situacijama.
Ovakve nedoumice su česte kada učiš engleski jezik i to je nešto što sam viđala u zadacima koje pregledam u mojoj školi. Baš sam nedavno imala rečenicu gde je osoba napisala:
I learn my kids grammar.
U ovoj situaciji osoba je želela da kaže da podučava svoju decu gramatiku, odnosno da zajedno su radili neki domaći zadatak.
Bilo je lepo napisana rečenica osim tog jednog glagola gde nije bio dobar izbor glagola. Dakle, samo umesto learn je trebalo napisati teach:
I teach my kids grammar.
Ako želiš da u ovoj rečenici upotrebiš learn i to je moguće, ali imaj u vidu da će se smisao rečenice promeniti i moraćeš da dodaš još jednu reč.
Umesto I teach my kids grammar gde to znači da ti podučavaš svoju decu gramatiku, odnosno da ti učiš njih, možeš reći:
I learn grammar with my kids.
Biće with, learn with, učiti sa nekim gde možeš reći da ti učiš gramatiku sa decom.
To se isto može desiti kada radiš domaći zadatak da onako zajedno učite o nečemu, o nekoj temi tako da možeš upotrebiti learn, ali eto imaj u vidu da se značenje menja i to je bitno da zapamtiš kada koristiš reči teach i learn.
Da se osvrnemo još jednom šta ove reči znače i kako da ih pravilno upotrebiš u rečenicama.
Teach koristiš kada je u pitanju učenje odnosno podučavanje, kada učiš nekoga ili kada osoba uči nekoga.
Learn koristiš kada učiš o nečemu, kada saznaješ o nekoj temi i tada u toj situaciji koristiš learn.
Learn koristiš kada učiš o nečemu, kada saznaješ o nekoj temi i tada u toj situaciji koristiš learn. Share on X
U engleskom postoji još ovakvih reči koje izazivaju nedoumice, koje naizgled deluju slično ali postoje razlike kada se koja koristi.
Na ovoj stranici gde slušaš podkast ja ću ostaviti linkove ka tim epizodama koje možeš da preslušaš i da naučiš i te razlike.
Ako si polaznica moje škole, na ovoj stranici gde slušaš podkast osim lekcija dodatnih na ovu temu biće i nekoliko vežbanja koja možeš uraditi gde su baš reči koje izazivaju nedoumice.
Ukoliko nisi član English Lane škole a želiš da to postaneš, na ovoj stranici gde slušaš podkast za tebe će biti link gde možeš pogledati više o školi ili možeš potražiti English Lane onlajn škola i tu ćeš pronaći sve detalje o školi, kako funkcioniše i kako možeš i ti da se prijaviš.
Hvala ti što slušaš podkast. Nadam se da ti je ova epizoda bila korisna. Moje ime je Zorana Radović i čujemo se uskoro. Ćao.