169 – 30 Reči na engleskom: Putovanje
Nauči 30 reči na engleskom za putovanja, provežbaj izgovor i poslušaj par saveta za upotrebu ovih reči.
Preslušaj epizodu ispod i nauči:
Podcast: Play in new window
Subscribe: Apple Podcasts | Spotify | TuneIn | Deezer
Zanima te više o onlajn školi English Lane? Klikni ovde da saznaš više.
Transkript (samo informativno, može sadržati slovne i druge greške):
U ovoj epizodi naučićeš 30 reči na engleskom, a tema je putovanje.
Moje ime je Zorana Radović. Ja sam profesor engleskog jezika i osnivač onlajn škole English Lane. Ovo što slušaš je English Lane podkast gde pričam o korisnim savetima i lekcijama za učenje engleskog jezika.
Ovo je epizoda broj 169 i u ovoj epizodi naučićeš 30 reči koje su vezane za putovanje i koje ćeš koristiti u toj situaciji.
Probaj da svaku reč čuješ kako ja izgovaram i onda probaš da ponoviš. Ja ću namerno napraviti pauzu posle svake reči, a uz to probaj da zapamtiš i značenje za svaku reč.
Krećemo od prve reči, u pitanju je reč journey. Ova reč znači putovanje.
Onda imamo reč passport. To je britanska verzija koja nema taj glas /r/, a u američkoj postoji taj glas i umesto tog dugog /ɑː/ na početku je glas /æ/, /ˈpæspɔːrt/. Ova reč znači pasoš.
Onda idemo sledeća reč, u pitanju je reč luggage, to je prtljag.
Sledeća reč je reč hotel. Ova reč se inače često pogrešno izgovara /hotel/, ali nije, naglašeno je od tog t, /həʊˈtel/. Takav je izgovor na engleskom, a u pitanju je naravno hotel.
Onda imamo reč camp, to je kamp. Onda sledeća reč je destination, destinacija. Sledeća reč je passenger. Ova reč znači putnik.
Sledeća reč je sightseeing. Ova reč znači razgledanje. Onda imamo sledeću reč, u pitanju je reč suitcase.
Kod ove reči vrlo često se nepotrebno dodaje taj glas /j/ pa onda bude /ˈsjuːtkeɪs/, ali to nije pravilno. I britanska i američka verzija su iste i nema glasa /j/.
Dakle u pitanju je glas /s/ pa onda ide dugo /uː/, /ˈsuːtkeɪs/. Ta reč znači kofer, a može da se kaže i skraćeno, može da se kaže samo case i ta reč može da se upotrebi za reč kofer.
Onda prelazimo na sledeću reč, u pitanju je reč airport (ˈeəpɔːt), ili možeš reći /ˈerpɔːrt/. Prva je bila britanska a druga američka verzija i ova reč znači aerodrom.
Kada smo već kod teme aerodroma naučićeš i dve reči, u pitanju je reč za sletanje i uzletanje.
Imamo prvo land, to znači sleteti, a druga reč odnosno uzleteti je take off. Ovo je inače frazalni glagol pa ima dve reči, take i off, ovo je predlog posle. To je nešto što ćeš učiti kasnije.
Ako si na početnom nivou dovoljno je da zapamtiš tu reč i njeno značenje. Ne moraš previše da se opterećuješ time šta su frazalni glagoli, dovoljno je da naučiš tu reč kao takvu.
Imamo sledeću reč koja je takođe frazalni glagol i u pitanju je reč check in. To znači prijaviti se i koristi se i za aerodrom i za hotel, a imamo i reč check out, to znači odjaviti se.
Sledeća reč je tour /tʊə(r)/, to je britanska verzija, američka je /tʊr/. To je tura, znači kada je u pitanju obilazak to je korisna reč, a i takođe reč guid, to znači vodič.
Sledeća reč je tour /tʊə(r)/, to je britanska verzija, američka je /tʊr/. To je tura, znači kada je u pitanju obilazak to je korisna reč, a i takođe reč guid, to znači vodič. Share on X
Onda imamo reč station, to je stanica. Onda imamo reč cruise, u pitanju je krstarenje.
Onda sledeća reč kada je u pitanju putovanje koja će takođe biti korisna, u pitanju je reč ticket. Ta reč znači karta i bitno je da ne izgovoriš to /e/ na kraju, da ne bude /ˈtɪket/ već /ˈtɪkɪt/. Ima dva /i/, //ˈt ɪ k ɪ t/.
Onda prelazimo na reč boarding pass. Možeš reći i /ˈbɔːdɪŋ pɑːs/, to je karta za aivon. Ponekad se čak i kaže /ˈbɔːdɪŋ kɑːd/ umesto tog pass, odnosno /pɑːs/, a u stručnoj literaturi to je zapravo kupon za ulazak u avion.
Sledeća reč je flight, to je let. Onda imamo reč seat, to je sedište i to je eto korisno znati kada rezervišeš sedište u avionu.
Onda prelazimo na reč ferry, to je trajekt. Onda imamo reč hike. Hike znači pešačenje.
Onda imamo reč book. Iako ovu reč znaš možda kao reč knjiga, ovde kada je u pitanju putovanje ova reč je glagol i znači rezervisati, pa možeš reći book a room, rezervisati sobu ili book a flight, rezervisati let.
Onda se vraćamo na reč ticket. Imamo one way ticket, to je karta u jednom smeru, a imamo return ticket, to je povratna karta. Onda imamo reč backpack, ova je reč ranac.
Onda imamo reč abroad. Ova reč se ponekad pogrešno čita /əˈbɔːrd/, ali je zapravo /əˈbrɔːd/ i ta reč znači inostranstvo.
Onda imamo reč holiday, to je odmor. Onda imamo reč getaway. Ova reč znači kratak odmor i vrlo često se misli na vikend odmor, pa se nekad čak i kaže weekend getaway.
Imamo još jednu frazu za kraj, to je trideseta fraza. U pitanju je ista reč koja se odnosi i na kratak odmor, u pitanju je reč city break. Ta fraza se koristi za kratak odmor koji se provodi u gradu.
Sve ove reči će ti biti korisne kada putuješ i kada želiš da koristiš engleski na putovanjima. Kada kažem da koristiš engleski jezik, to ne znači samo da ti pričaš na engleskom već i da razumeš instrukcije recimo koje dobiješ u avionu.
Ili recimo da pročitaš znakove koje vidiš na aerodromu. Ili da razumeš vodič koji preuzmeš u papirnom obliku u hotelu kada dođeš.
Dakle to su sve situacije kada ti koristiš engleski jezik. Ne moraš uvek pričati na engleskom.
Vrlo je bitno da posebno ako si na početku učenja i ako imaš strah da pričaš na engleskom jeziku, ne mora to da bude prepreka i ne mora da to znači da ne koristiš engleski uopšte, već želim da te ohrabrim i ovom lekcijom a i drugim lekcijama koje objavljujem da jednostavno se trudiš da koristiš engleski jezik kad god imaš priliku za to.
Zato uvek gledaj znakove oko sebe, slušaj ljude oko sebe, čitaj instrukcije i probaj da imaš hrabrosti da koristiš engleski bez obzira i ako u početku napraviš neke greške ili možda ne razumeš sve savršeno, neka to bude tvoj neki izazov da kreneš da koristiš engleski jezik, a videćeš da će vremenom to biti sve lakše i lakše.
Naravno, za više hrabrosti kada je u pitanju ta upotreba odnosno korišćenje engleskog jezika, vrlo je bitno i da zaista učiš, odnosno da pohađaš neki kurs, da pratiš neki program.
To je nešto što sam primetila u mojoj školi, polaznice mi vrlo često kažu da kako krenu da uče engleski jezik, bez obzira dokle su stigle, ali svako naredno putovanje koje imaju one su malo više hrabrije da krenu da koriste engleski jezik i kao što sam pomenula to mogu biti razne situacije.
Ali bitno je da nemaš taj strah već da učiš engleski jezik i da shvatiš da učenje engleskog jezika se i radi sa tim ciljem.
Dakle učiš da koristiš engleski jezik i da možeš da ga upotrebiš kad god je to potrebno, a putovanje je naravno jedna od situacija koja znam da je svima jako korisna.
Zato nemoj da imaš taj strah već fokusiraj se na to da učiš engleski jezik i da onda to što možeš da upotrebiš bude zapravo rezultat tvog truda. Nadam se da će ti bar neka od ovih reči biti korisna sledeći put kada budeš u situaciji da putuješ.
Ukoliko želiš da učiš engleski u mojoj školi, na ovoj stranici gde slušaš podkast biće link ili možeš potražiti, u pitanju je onlajn škola za učenje engleskog jezika koja se zove English Lane i na stranici o školi možeš pročitati sve detalje.
Hvala ti što slušaš podkast. Moje ime je Zorana Radović i čujemo se uskoro. Ćao.