fbpx

170 – 3 aktivnosti za bolju gramatiku

by | Oct 30, 2024

Saznaj koje su to tri aktivnosti za bolju gramatiku tako da ti gramatika postane jača strana.

Preslušaj epizodu ispod i saznaj:

Zanima te više o onlajn školi English Lane? Klikni ovde da saznaš više.

Transkript (samo informativno, može sadržati slovne i druge greške):

Ukoliko ti ne ide gramatika postoji mogućnost da ne učiš engleski na pravi način, odnosno ne fokusiraš se na prave stvari i u ovoj epizodi podeliću sa tobom koje su to tri aktivnosti za bolju gramatiku.

Moje ime je Zorana Radović. Ja sam profesor engleskog jezika i osnivač onlajn škole English LaneOvo što slušaš je English Lane podkast gde pričam o korisnim savetima i lekcijama za učenje engleskog jezika.

Ovo je epizoda broj 170 i u ovoj epizodi naučićeš koje su to tri aktivnosti koje će ti pomoći da tvoja gramatika bude bolja, odnosno da gramatika tebi postane jača strana.

Krećemo od prve aktivnosti, a to je učenje pravila. Verujem odmah da je ovo aktivnost koju mnogi ne vole da rade, odnosno želiš i nadaš se da postoji rešenje da naučiš engleski a da uopšte ne učiš pravila, odnosno da ne učiš gramatiku.

Ali imaj u vidu da gramatička pravila koja naučiš su nešto što ćeš koristiti svaki put kada koristiš engleski jezik i zato su ona i tako važna.

Kada se pominje učenje gramatike odnosno učenje pravila, vrlo često je prva asocijacija je to neko učenje za test i pamćenje nekih informacija koje zapravo nećeš nikada koristiti i onda postoji neka ta odbojnost prema tome.

Ali imaj u vidu kada učiš engleski jezik, gramatika ti zapravo pomaže da naučiš konverzaciju i da naučiš da razumeš engleski jezik.

To su pravila koja ti pomažu da ti možeš aktivno da koristiš engleski jezik što naravno tebi i jeste cilj. Probaj da prevaziđeš tu negativnu konotaciju i probaj da umesto toga razumeš pravila kao nešto što će ti omogućiti da pravilno koristiš engleski jezik, jer to je veoma važno.

Kada učiš engleski jezikti želiš da govoriš pravilno, želiš da se pravilno izražavaš i da rečenice koje ti izgovaraš ne samo da budu naravno tečne kada ih pravilno izgovaraš, već i da budu tačne i da onda to bude zaista dobar engleski.

To jedino možeš ostvariti tako što ćeš razumeti pravila, odnosno razumećeš kada se koristi koja reč, zašto se koristi koje vreme i tako dalje.

To su sve pravila koja ćeš učiti i nemoj odmah da misliš da će biti odjednom previše pravila.

Naprotiv, učenje engleskog treba da bude raspoređeno lepo tako da ti od početnog do naprednog nivoa učiš pravila koja su adekvatna tom nivou. Sve ovo govorim zato što znam da je učenje gramatike važno.

Isto tako znam da postoje oni koji žele da izbegnu gramatiku, odnosno žele da izbegnu da uče pravila i zato vrlo često traže programe koji su isključivo konverzacijski ili omogućavaju učenje jezika na neki drugačiji način gde se izbegavaju sva pravila, odnosno dobiješ primer rečenice pa treba da onako zaključiš zašto se tu koristi nešto, što zapravo može biti i vrlo otežavajuća okolnost mnogim ljudima.

Zapravo ti ne olakšava već te zbunjuje zato što ne razumeš nešto, posebno kada se pojave izuzeci, a to je takođe deo gramatike. Dakle učićeš pravila, ali ćeš onda kada razumeš pravila moći da razumeš i izuzetke, odnosno zašto se takve specifične situacije javljaju.

Ono što je takođe vrlo važno je da razumeš pravila. Dakle nije samo bitno naučiti pravilo, već razumeti šta je to, zašto se koristi i kada se to koristi, kako se to primenjuje.

Onda dolazimo i do sledeće, druge aktivnosti koja ti pomaže da tvoja gramatika bude bolja, a to je razumevanje delova rečenice.

Ove dve aktivnosti su zapravo vrlo povezane jer kada je u pitanju razumevanje delova rečenice, ono što se od tebe očekuje je da razumeš šta je to recimo subjekat rečenice, šta je objekat, šta je glagol, da prepoznaš gde su ti delovi rečenice.

Znam da nekim ljudima to možda deluje suviše komplikovano, ali opet kažem ako od početka učiš engleski na pravi način i sa pravim fokusom, videćeš da to neće biti problem.

A glavno šta ti omogućava ovo razumevanje delova rečenice je bolje razumevanje gramatičkih pravila.

Sada ću odmah da upotrebim jedno pravilo i da ti objasnim kroz primer šta zapravo sve ovo znači.

Navešću jedno pravilo za upotrebu neodređenog člana, a to je da se neodređeni član odnosno reč a, an koristi ispred imenica u jednini, odnosno ne koristi se ispred imenica u množini.

Sada ti da bi razumela ovo pravilo moraš da razumeš šta je to imenica i šta je to jednina, odnosno šta je to množina. Zato je vrlo bitno da razumeš ovakve delove rečenice odnosno vrste reči jer to je ono što ti omogućava da bolje razumeš pravila.

Ovde može nastati problem jer pojedini programi odnosno kursevi engleskog očekuju da ti znaš sve to, odnosno to je nešto što mi jesmo svi zapravo učili u osnovnoj školi, šta su imenice, šta je jednina, množina i drugi slični pojmovi, ali nismo svi to uvek uspešno savladali, odnosno to nije nešto što ti možeš da koristiš u svakodnevnom životu u tvojoj profesiji i zato je to nešto što možda još uvek ne možeš pravilno da upotrebiš kada je u pitanju engleski jezik.

Zato je bitno da razumeš te delove rečenice, odnosno vrste reči koje će ti omogućiti da pravilo koje naučiš zaista razumeš i možeš da primeniš.

Na ovoj stranici gde slušaš podkast biće link ka još jednoj epizodi English Lane podkasta. U pitanju je epizoda broj 21 koja se zove “5 vrsta reči u engleskom koje moraš znati” i ova epizoda će ti pomoći da razumeš koje su to vrste reči, kako da ih prepoznaš i kako da onda to koristiš kada učiš englesku gramatiku.

Eto tu se možeš podsetiti recimo šta su imenice, šta su zamenice, pa naučićeš i šta je član, dakle to su sve određene vrste reči koje će ti pomoći da bolje razumeš gramatička pravila i da se bolje pripremiš da učiš sva ta pravila.

Dolazimo do treće aktivnosti za bolju gramatiku a ta aktivnost su vežbanja. Vežbanja su aktivnosti koje ti pomažu da primeniš ono što si naučila.

Uvek imaj u vidu da s’ jedne strane postoje pravila, odnosno ono što učiš, kako se koristi neka reč, kako se koristi neko vreme, a s’ druge strane postoje vežbanja odnosno praktične situacije gde se od tebe očekuje da upotrebiš ono što učiš.

Zato je to veoma važan deo učenja, odnosno gramatiku ne možeš naučiti uspešno ako je ne vežbaš.

Zato je važno da radiš što više vežbanja i posebno vežbanja koja su vezana baš direktno za ono što učiš u tom trenutku, jer ti na taj način pomažu da provežbaš, odnosno primeniš ono što učiš i da odmah vidiš ukoliko ima nesigurnosti.

Dakle ukoliko ne možeš da uradiš neko vežbanje i ne razumeš nešto šta se koristi u tom vežbanju, odnosno zašto neki odgovor nije tačan, ili zašto je ovaj tačan odgovor a nije ovaj, to su sve situacije koje ti govore da moraš da se vratiš na lekcije, na pravila i da malo bolje to naučiš, odnosno da vidiš da li si dobro sve to razumela jer je onda to potrebno upotrebiti u vežbanjima.

E sada postoji nešto kada su u pitanju lekcije što je vrlo interesantno. Lekcije s’ jedne strane mogu biti jako loše, odnosno koriste se neki pristupi učenju koji se međusobno ne kombinuju ili informacije koje tu postoje nisu dovoljno jasne, nema dovoljno primera ili neke situacije gde jednostavno profesor ne ume dobro da prenese znanje, nakon kakvih lekcija ti ostaješ zbunjena.

Zapravo potrebno je da potražiš još informacija na tu temu jer ti nakon takve lekcije ništa nije jasno, što naravno govori da moraš da potražiš neki bolji način učenja, odnosno lekcije koje neće biti takve.

U toj situaciji može ti se čak desiti da pomisliš da si ti problem, da ti nešto ne razumeš, ne radiš dobro, ne učiš dobro.

Ali imaj u vidu da povremeno program koji izabereš možda neće tebi sasvim odgovarati i da to zapravo može biti razlog zašto dođeš u takvu situaciju. S’ druge strane postoje lekcije koje su jako dobro objašnjene, koje odlično tebi prenesu znanje i razumeš, sve ti je jasno i onako klimaš glavom i kažeš sebi “Da, ovo mi je sve jasno, sve sam razumela”.

Naravno, super su takve lekcije i takve lekcije i treba da budu u okviru kursa koji pohađaš. Ali ono što je bitno je da nakon toga ne upadneš u jednu zamku koja postoji a to je sledeće: kada naučiš lekciju, kada ti je sve jasno što i treba da bude slučaj, ti možeš doći u situaciju da kažeš, “Ja to znam, ja to razumem,” ali znanje koje imaš u toj situaciji može da bude pasivno.

Šta to znači? To znači da recimo ako si odslušala lekciju o vremenu present simple na primer i jasno ti je potpuno kako se gradi to vreme i čak i kako se koristi, u kojim situacijama, to je sve super, ali ono što treba da ti razumeš je da upotrebiš to vreme.

Sada dolazimo do tog praktičnog dela, a to su zapravo ta vežbanja i zato su vežbanja aktivnost koja je važna za bolju gramatiku.

Dakle, vežbanja ti pomažu da ono što naučiš i ono što razumeš dobro upotrebiš u tim nekim praktičnim aktivnostima i onda pre svega proveriš da li je to tako ili je to samo subjektivni osećaj, dakle da li zaista dobro sve razumeš.

Dakle, vežbanja ti pomažu da ono što naučiš i ono što razumeš dobro upotrebiš u tim nekim praktičnim aktivnostima i onda pre svega proveriš da li je to tako ili je to samo subjektivni osećaj, dakle da li zaista dobro sve razumeš. Share on X

To je prva stvar, a druga stvar dobijaš priliku da koristiš engleski jezik što naravno i jeste tvoj cilj kada učiš engleski.

Kada radiš vežbanja daću ti nekoliko saveta koji će ti pomoći da ta vežbanja uradiš bolje i efikasnije. Prvo, radi vežbanja nakon što naučiš.

Dakle nemoj pretpostavljati ništa, nemoj pretpostavljati da nešto znaš i da želiš da uradiš vežbanja što pre i da prvo vidiš da li nešto znaš, pa da onda posle gledaš lekciju.

Dakle, vežbanja su rezultat onoga što si naučila. Tu pokazuješ ono što si naučila i zato uvek prvo uradi, odnosno nauči lekcije i čak ako je moguće idealno bi bilo da prođe neko vreme.

Dakle nemoj recimo sada pročitaš ili pogledaš lekciju i da odmah uradiš vežbanje. Može naravno i to ali bilo bi dobro da imaš i neku pauzu između.

Dakle da recimo ako danas uradiš lekciju i uradiš vežbanja, onda se posle dva-tri dana opet vratiš na vežbanja ili baš nakon tih dva-tri dana uradiš vežbanja.

Zašto je to tako? Zato što ti to pomaže da napraviš neki razmak između lekcija, odnosno da se to znanje slegne, da vidiš da li zaista to dobro razumeš i onda proveravaš da li to možeš da upotrebiš.

Ako učiš engleski u mojoj školi i primetiš da ti je neko vežbanje teško, imaj u vidu da je neophodno da se vratiš na lekciju i nekada to može značiti da se ne vraćaš odmah na tu lekciju koja je pre vežbanja, nego čak i možda dve-tri lekcije ranije, ali je vrlo bitno da to uradiš jer ti to pokazuje da nije dobro savladano nešto pre toga.

Naravno uvek imaš i opciju da meni pošalješ poruku, da se posavetuješ sa mnom, da me pitaš u čemu je tu problem, šta tačno ne razumeš, odnosno da mi kažeš koji to primeri nisu jasni da bih ti ja možda pomogla u toj situaciji, da ti kažem na koju lekciju da se vratiš.

Dakle, vrlo je bitno da je lekcija dobro naučena da bi onda uspešno mogla da uradiš vežbanje.

Drugi savet je da radiš vežbanje bez ikakve pomoći. Vežbanja su tvoja provera znanja i rezultat onoga što si naučila.

Ako koristiš bilo kakvu vrstu pomoći dok radiš vežbanja, onda to nije rezultat tvog znanja i to apsolutno tebi ništa ne pokazuje osim da se ti dobro snalaziš da uradiš aktivnost koja je pred tobom.

To znači možda ćeš gledati u neku gramatiku, možda ćeš koristiti rečnik da prevedeš reč, ali to zapravo nije odraz tvog znanja već situacija u kojoj si se ti snašla da rešiš problem koji je pred tobom, u ovom slučaju vežbanje.

Ali ne zaboravi, vežbanja radiš kao proveru znanja, kao neki test za tebe da vidiš kako napreduješ i koliko si uspešno savladala lekcije.

Nemoj da se bojiš da radiš vežbanja i nemoj da imaš strah od tih greški koje se mogu pojaviti, jer te greške su zapravo sjajna vest, odnosno govore ti tačno gde su nesigurnosti, šta treba da se vratiš i ponoviš i to je vrlo bitno da uradiš sada kada ih ima manje i kada ih je lako identifikovati, jer posle mogu da se naprave one rupe u znanju i tada je situacija mnogo komplikovanija, mnogo je teže identifikovati te greške i odnosno koje su to nesigurnosti koje postoje.

Sledeće što je bitno kada radiš vežbanja u engleskom je da pročitaš uputsvo za vežbanje.

Iako ovo deluje možda suviše onako jednostavno, neko uputstvo, zašto bi čitala, razumeš, aha vidiš rečenice, treba nešto da dopuniš i to je to, imaj u vidu da je važno da pročitaš uputstvo za vežbanje jer nekada vežbanje traži od tebe nešto specifično da uradiš, a to je obično napisano u uputstvu.

Sledeće što je bitno je da saznaš rezultat vežbanja. Ovo je takođe veoma važan korak zato što ti pomaže da razumeš gde su greške nastale i kako glase naravno tačni odgovori.

Ali imaj u vidu da ti tačni odgovori nisu bitni sami zbog sebe, da ti tačno uradiš neko vežbanje i da dobiješ maksimalan broj poena, već je bitno da razumeš te greške odnosno da razumeš zašto su nastale i to jeste sledeći korak.

Dakle, prvo gledaš rezultat vežbanja i analiziraš gde su te greške, a sledeći korak je da razumeš zašto su te greške nastale.

To znači da recimo ako uradiš vežbanje i nije dobro upotrebljen glagol have recimo u sadašnjem vremenu, present simple, to znači da nisi dobro savladala pravilo kako se koristi taj glagol i koji su oblici.

Zato je bitno da se vratiš na lekciju, ponoviš pravila za glagol have, a onda ponovo uradiš vežbanje i probaš sada da upotrebiš to što ponovo učiš, odnosno to bolje razumevanje pravila koja su neophodna da bi uspešno uradila vežbanja.

Kada analiziraš svoje rezultate nemoj razmišljati o tome da li si dobila prelaznu ocenu, ili recimo, “Pogrešila sam dva-tri odgovora, to je okay,” već razmišljaj o greškama i šta možeš zaključiti iz njih.

U redu je naravno, postoje greške kada recimo možeš otkucati ili napisati jedno slovo pogrešno i onda naravno nije tačna rečenica.

Ali ono što je bitno da ako ti naučiš glagol have recimo, to sam navela kao primer u sadašnjem vremenu, ti onda treba da uvek znaš kako da upotrebiš taj glagol u sadašnjem vremenu.

Dakle ne treba da postoje nedoumice jer postoji jasno pravilo kako se koristi, uz koje lice i to je nešto što treba da naučiš i što treba da uvek umeš da upotrebiš ako si dobro naučila.

Tako da ako se recimo pojavi takva greška, takva greška ti je signal da postoji nesigurnost, odnosno da ne znaš tačno kako se koristi taj glagol, odnosno da nekada imaš dilemu koji oblik kada i to je nešto što ćeš naučiti kroz lekciju.

Eto još da sumiram na kraju, tri aktivnosti koje su bitne za bolju gramatiku su učenje pravila, razumevanje delova rečenice odnosno vrsta reči i vežbanja.

Sve ovo je nešto što ti je neophodno da gramatika bude bolja i nikada nemoj doživljavati gramatiku kao nešto dosadno, jer gramatika jeste neophodna da razumeš sve ono što učiš i zapravo je jedno sredstvo koje će tebi pomoći da tebi engleski bude lakši i bolji i da mnogo sigurnije razumeš sve ono što koristiš.

Odnosno nećeš doći u situaciju da se trudiš da zapamtiš napamet neke rečenice i onda kada treba da primeniš takvu rečenicu u konverzaciji ne možeš da je prilagodiš, zato što ne razumeš kako se koriste koji delovi rečenice i u zavisnosti od čega se oni menjaju, jer to je nešto što ćeš naučiti kroz gramatiku.

Dakle imaj u vidu da je gramatika nešto što je tebi pomoć kada učiš engleski jezik i što će ti omogućiti da lakše i bolje razumeš engleski.

Nadam se da su ti ovi saveti bili korisni i da će ti pomoći da razumeš značaj gramatike.

Ukoliko učiš engleski u mojoj školi, ne zaboravi da uvek imaš mogućnost da dok učiš pošalješ meni poruku, što je veoma važno posebno kada učiš gramatiku, jer ukoliko ikada imaš bilo kakvih nedoumica, odnosno ne razumeš neko pravilo, slobodno mi pošalji poruku.

Tu sam da ti pomognem i da ti objasnim dodatno sve te pojmove koji su bitni da razumeš i da uspešno učiš engleski jezik.

Ukoliko ne učiš engleski u mojoj školi a želiš da saznaš kako možeš da se prijaviš, na ovoj stranici gde slušaš podkast postoji link ka školi ili možeš potražiti English Lane onlajn škola i tu ćeš pronaći sve detalje.

Hvala ti što slušaš podkast. Moje ime je Zorana Radović i čujemo se uskoro. Ćao.

Dodatni resursi:

Epizoda 021 – 5 vrsta reči u engleskom koje moraš znati >>

Besplatno testiraj znanje engleskog

Uradi test i proveri kako stojiš sa engleskim.

Preuzmi BESPLATNU e-knjigu:

Upiši se

English Lane škola


🎓 Onlajn kursevi engleskog

💻 Dodatne aktivnosti za članove

👩‍🏫 Podrška profesora dok učiš

Saznaj više ovde

Potrebna ti je pomoć da naučiš engleski?

Pohađaj onlajn kurseve engleskog sa JASNim lekcijama, vežbanjima i zadacima uz podršku Zorane Radović.

Ako ti je potreban kvalitetan kurs engleskog, koji ti štedi vreme i pomaže da napreduješ bez obzira na obaveze koje imaš, jer učiš od kuće u bilo koje vreme, onda si došla na pravo mesto!

Klikni ovde da saznaš sve o tome kako učenje u English Lane školi sa profesorkom Zoranom Radović funkcioniše.

Kada se upišeš u školi, dobićeš pristup organizovanom programu učenja, gde uvek znaš koje lekcije, zadatke i vežbanja treba da radiš sledeće. Očekuju te video lekcije, veliki broj vežbanja, kao i zadaci i testovi.

Tu je i pomoć profesorke Zorane Radović, autora svih kurseva u školi English Lane. Zorana će pratiti tvoj rad, pregledati zadatke koje pošalješ i pomoći ti da razumeš gradivo kada postoje nedoumice ili imaš pitanja. Na taj način tvoje znanje će napredovati, ostvarićeš stvarne rezultate na koje ćeš biti ponosna i zavolećeš engleski. Učićeš u skladu sa svojim obavezama, moći ćeš i da se vraćaš i obnavljaš kad god ti je to potrebno.